התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

האם זה אפשרי, יהודים בשורות דאעש?
מאת: רון ניב ועודד כרמלי | פורסם: 14.10.2014 21:40
לטענת סוכנות הביון הצרפתית, לפחות יהודייה-צרפתית אחת משרתת בשורות המדינה האיסלאמית בצפון סוריה, ואיתה "עוד מספר אנשים ממקור יהודי" שככל הנראה התאסלמו

דגל האימה של ארגון המדינה האיסלאמית

בעוד סיפורה של שרה, צעירה יהודייה-צרפתייה שככל הנראה התגייסה לשורות ארגון המדינה האסלאמית (דאעש, ISIS), מעורר גלים בעולם היהודי, גורמי מודיעין מערביים טוענים שככל הנראה שרה אינה היחידה.

בפרסומים בעיתונות האירופאית מצוטט איש מודיעין צרפתי בכיר, הטוען כי על פי נתונים שנאספו ע"י משרד הפנים וסוכנות הביון הצרפתית, ישנם "עוד מספר אנשים ממקור יהודי" שלוחמים בשורות דאעש.

מנהיג יהודי בכיר בארה"ב הביע חשש שהוספת היהודים לתמונת הטרור הסוני האיסלאמי היא עוד צורה של אנטישמיות. "כן, ידוע בבירור על למעלה מ-1,000 צרפתים שהצטרפו לארגון הקיצוני, ורובם ככולם מוסלמים. מדוע לתפוס טרמפ על סיפור טראגי בודד ולנסות לטעון שאינו יחיד במינו?" הוא תמה.

מקור בסוכנות הביון הצרפתית אומר, כי המידע על היהודים מתייחס למספר מקרים של יהודים-צרפתים שככל הנראה התאסלמו עוד לפני שהצטרפו לארגון הטרור הלוחם בעיראק ובסוריה. הוא הודה, כי מדובר בקומץ קטן - לא במגמה. על פי המידע שנאסף על אותם יהודים הם היו מנותקים מהיהדות וחיו חיים חילוניים.

סיפורה של שרה היהודייה-הצרפתייה נחשף ע"י שירות הביון הצרפתי כחלק מדיווח על כ-100 צעירות שעזבו את צרפת בשבועות האחרונים והצטרפו לדאעש. לטענת שירות הביון, הנערות גוייסו באמצעות תאים חשאיים של המדינה האיסלאמית שהושתלו ופעלו בחודשים האחרונים ברחבי צרפת. המכנה המשותף לכל המגוייסות, ע"פ שירות הביון הצרפתי, שהן "סבלו מבעיות זהות".

ע"פ ידיעות שהגיעו משורות דאעש, הנשים האירופאיות - שלא כמו הגברים הזרים - אינן לוחמות בזירות הקרב, אלא 'משרתות' בשטחים שנכבשו על ידי המדינה האסלאמית; למעשה, הן משמשות כשפחות לג'יהאדיסטים.

שרה, היהודייה-הצרפתייה של דאעש

"אני יוצאת לארוחה עם חברות"

שרה (18) (בתצלום מימין) עזבה את ביתה במרסיי בפעם האחרונה ב-11 במרץ, כשהיא מצויידת ברעלה.

סיפר אביה: "שרה ביקשה ממני שאסיע אותה אל תחנת הרכבת בדרכה לתיכון שבו היא לומדת. כששאלתי אותי, למה היא לוקחת איתה עוד בגדים ובשביל מה הרעלה, היא אמרה שיש לה עבודה מביה"ס להסביר כיצד מלבישים רעלה. קבענו שאאסוף אותה בסוף יום הלימודים".

אך לשרה היו תכניות אחרות. בשיחה טלפונית קצרה בשעות לפנות ערב של אותו יום היא הודיעה לאמה, כי היא הולכת לארוחת הערב עם חברותיה, וביקשה שתודיע לאביה שלא ייאסוף אותה. 

למעשה, אותה שעה קלטו אותה מצלמות האבטחה בשדה התעופה במרסיי, שם עלתה למטוס באיסטנבול. היא ביצעה שיחת טלפון אחת נוספת, כשכבר הייתה על המטוס, למספר טלפון לא מוכר בתורכיה.

כששרה לא חזרה הביתה בערב הוריה החלו לדאוג ופנו למשטרה. רק למחרת הם גילו שהדרכון שלה חסר.

"הכל היה מחושב ומתוכנן לפרטי פרטים", אמרה האם, סוולין. "אני אף פעם לא שמעתי אותה מדברת על סוריה או על ג'יהאד. זה היה כאילו שהשמים נפלו עלינו".

מאיסטנבול הוסעה לגבול הסורי ע"י תומכי דאעש בתורכיה. יומיים לאחר הגעתה לתורכיה שרה הוברחה לתוך שטח הכיבוש של המדינה האיסלאמית בצפון סוריה ונמסרה לידי אחד ממפקדי כוחות הכיבוש. לפני שחצתה את הגבול לסוריה, שרה טילפנה להוריה, סיפרה להם על החלטתה להצטרף לארגון הטרור, סירבה למסור את מיקומה וסירבה לדרישתם לחזור מייד הבייתה.

מאז שעזבה את ביתה דיברו איתה בני משפחתה עוד פעמיים. לאמה סיפרה כי התאסלמה, אבל האם משוכנעת שבתה מדברת על פי תסריט שהוכן לה מראש.

בשיחה קצרה שקיימה עם אחיה סיפרה שרה שהיא נישאה לצעיר ממוצא תוניסאי, בן 25, שרק הכירה.

מה את עושה שם? שאל אחיה.

"עבודות בית וטיפול בילדים", השיבה שרה.

שיחותיה הבהירה שרה, שאין לה כוונה לחזור לצרפת ושהיא מצפה שמשפחתה תקבל את בחירתה, את בעלה ואת הדת החדשה שאימצה.

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

צילומי מסך מיו טיוב

הוסף תגובה חדשה