התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

רוב הישראלים: צריך להתחשב בעמדות יהודי ארצות הברית
מאת: דוד חריש | פורסם: 09.02.2015 10:54
אם כך, רוב יהודי ארה"ב מתנגדים לנאום נתניהו בקונגרס האמריקני ואישי מפתח בקהילה כבר לא חוששים להשמיע את קולם, ובראשם מנהיג הרפורמים הרב ריק ג'ייקובס

ביבי, אל תבוא לוושינגטון - מבקשים יהודי ארה"בביבי, אל תבוא לוושינגטון - מבקשים יהודי ארה"ב

סקר חדש שהתפרסם היום מצא, כי רוב הישראלים היו מעדיפים שממשלת ישראל תתחשב בדעתם של יהודי ארה"ב בהחלטות הקשורות ליחסי ישראל-ארה"ב.

42.6% ממשתתפי הסקר, שנערך על ידי קרן משפחת רודרמן, הפועלת לחיזוק הקשר בין  ישראל ליהדות ארה"ב, השיבו כי על ממשלת ישראל להתחשב "במידה רבה" ו"במידה רבה מאוד" בדעתם של יהודי ארה"ב בכל הקשור ליחסי ישראל-ארה"ב. 33% אמרו שעל הממשלה בירושלים להתחשב "במידה מסויימת" בדעתם של יהודי ארה"ב, ורק כ-11% מאמינים שאין להתחשב כלל ביהודי ארה"ב.

בארה"ב בינתיים הולך ומתגבר הלחץ על בנימין נתניהו לבטל את נאומו המתוכנן. בישיבות של ארגונים יהודיים מובילים הובע חשש, שהן קהילה היהודית והן מדינת ישראל ייפגעו בגלל הנאום הנתפס כאנטי-אובמה והשלכותיו. גם  מי שסבורים כי הנאום חשוב על רקע מגמות הפשרה שמסתמנות בהסכם בין איראן והמעצמאות בדבר עתיד תכנית הגרעין האיראנית - כמו מנכ"ל ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב, מלקולם הונליין, מסכימים כי ההפקה מאחורי הקלעים והעיתוי שגויים ביותר - שבועיים לפני הבחירות בישראל וערב הדד-ליין שנקבע להסכם עם איראן.

 

הרב ריק ג'ייקובס, מנהיג התנועה הרפורמית היהודית בארה"ב

1,000 שיחות לקונסוליות ישראליות בארה"ב

מה שהחל כביקורת מאחורי דלתות סגורות הולך ויוצא החוצה. הרב ריק ג'ייקובס, מנהיג התנועה הרפורמית היהודית בארה"ב (בתצלום מימין), הארגון היהודי-אמריקני הגדול ביותר, החליט לצאת בפומבי נגד ביקור נתניהו במטרה לשנות את דעתו של נתניהו, כפי שאמר.

"זה רעיון רע וכדאי ש(נתניהו) יחשוב על זה שוב", אמר ג'ייקובס. "אנחנו בקהילה היהודית לא יכולים להרשות לעצמנו שהנאום הזה יקרה, זה מה שמונח כרגע על הכף. וישראל חייבת להישאר מחוץ לפוליטיקה האמריקנית".

ג'ייקובס הוסיף שהוא בטוח שביבי ימצא דרכים אחרות לבטא את עצמו ואת עמדתו בנושא האיראני. לדעתו, "נתניהו צריך לבלוע את הגלולה" ולדחות את הנאום המתוכנן.

ואיך נתניהו ייראה אם יבטל או ידחה את נאומו בקונגרס?

"אם הוא יבטל את ההופעה בקונגרס זאת לא תהיה בושה, זה יהיה משהו שאמריקנים יעריכו מאוד".

קדם לג'ייקובס אייב פוקסמן, מנהיג "הליגה היהודית למניעת השמצה", שכינה את הנאום המתוכנן של נתניהו "גול עצמי... קרקס", "טרגדיה שלא תוכננה מראש".

ארגון יהודי-אמריקני נוסף השיק בסוף השבוע קמפיין שבמהלכו נשלחו כ-15,000 הודעות אי-מייל ונעשו למעלה מ-1,000 שיחות לקונסוליות ישראליות בארה"ב כדי למחות על הנאום.

במקביל, ארגונים יהודיים מובילים משגרים מסרי הרגעה לממשל האמריקני ולסנאטורים דמוקרטיים, מבהירים שגם להם יש בעיה עם התנהלותם של נתניהו, ושגרירו בוושינגטון, רון דרמר, שיזמו את הנאום מאחורי גבו של הבית הלבן.

ואילו חבר הקונגרס היהודי סטיב כהן מטנסי מפיץ מכתב בקרב חברי הקונגרס שקורא ליו"ר הרפובליקני של בית הנבחרים, ג'ון ביינר הרפובליקני, לדחות את נאום ראש ממשלת ישראל למועד אחר.

לשם האיזון - ארגונים יהודיים-אמריקניים בעלי אוריינטציה רפובליקני, משגרים מסרים מאיימים לחברי קונגרס שאם יחרימו את הנאום ב-3 במרץ יפעלו לטרפוד בחירותיהם מחדש.

באותו סקר על יחסי ישראל ויהודי ארה"ב, שעשתה קרן משפחת רודרמן, נשאל הציבור הישראלי גם האם הוא חושב שיש לקשיים ביחסי ישראל-ארה"ב השפעה על יחסי ישראל עם יהדות ארה"ב. כ-50% השיבו כי ישנו קשר כזה "במידה רבה", "במידה רבה מאוד" ולפחות "במידה מסוימת". ורק כ-29% סבורים כי הדברים אינם קשורים זה בזה.

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה