התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

דן שילם בחייו כדי להבריח את המחבל שביקש לפרוץ לבית הכנסת הגדול בבירת דנמרק
מאת: רון ניב | פורסם: 16.02.2015 03:42
דן אוזן (37), היה איש האבטחה של הקהילה היהודית בקופנהגן, וכולם הכירו אותו עוד מהימים שהיה כדורסלן בקבוצת הליגה הראשונה בדנמרק. כך הוא הבריח את המחבל

דן אוזןדן אוזן: יהי זכרו ברוך !

זרי פרחים לזכר המאבטח דן אוזן בחזעת בית הכנסת הגדול בקופנהגןזרי פרחים לזכר המאבטח דן אוזן בחזית בית הכנסת הגדול בקופנהגן, שם מצא את מותו בשבת בערב (צפו בסוף הכתבה בוודיאו של ראש ממשלת דנמרק, בביקורה בבית הכנסת)

גדל גוף, גבוה, שרירי ורחב לב - סמוך לחצות הלילה איבטח דן אוזן (37), בן לאב ישראלי ואם דנית שהתגיירה, כדורסלן מקצועי לשעבר, את חזית בית הכנסת הגדול בקופנהגן, שבתוכו עמדה להסתיים מסיבת בת-מצווה - כאשר מחבל ניסה לפרוץ למקום תוך מטח יריות.

מהשתלשלות העניינים, כפי שתוארה ע"י משטרת קופנהגן, עולה כי אוזן עצר בגופו הגדול את כדורי המחבל שניסה לפרוץ לבית הכנסת. למראהו המחבל נבהל ונמלט, לאחר שפצע עוד 2 שוטרים שהשתתפו באבטחה על בית הכנסת. מאחור, בפתח בית הכנסת, נותר שכוב ושוטט דם דן, שנורה בראשו, ומותו נקבע שעה קלה אחר כך.

דן אוזן היה מוכר כמעט לכל ישראלי ויהודי בקהילה בקופנהגן, המונה כ-6,000 יהודים. הוא בוגר בית ספר יהודי ותנועת "בני עקיבא" בקופנהגן, ביקר הרבה ואף חי תקופה בישראל. מזה 15 שנה הוא עוסק באבטחת ושמירת מוסדות יהודיים בבירת דנמרק. תמיד היה שם, סיפרו חבריו, בבוקר ובלילה ובכל מזג אוויר.

גם לפני שהפך לאיש האבטחה הקהילתי, התפרסם דן ככדורסלן מוכשר ומבטיח, שהגיע לשחק בקבוצת ה-79ers מהליגה הראשונה בדנמרק. אחר כך שיחק בקבוצה בליגת המשנה הדנית. בילדותו שיחק כדורגל בקבוצת "הכוח" של הקהילה היהודית. כמוהו, גם הוריו ואחותו היו מעורים מאוד בקהילה היהודית והישראלית.

המתקפה על בית הכנסת הגדול בקופנהגן היא אירוע הטרור הראשון המתרחש בבירת המדינה הסובלנית והמתקדמת הזאת מזה 30 שנה: ב-1985 הונחה פצצה מחוץ לאותו בית כנסת שהיה מוקד ההתקפה הנוכחית, אבל אף אחד לא נפגע.

 

מוסלמים בתחנה המרכזית

מתקפת הטרור בבירת דנמרק החלה כאשר במאי סרטי תעודה דני ו-4 שוטרים מאבטחים נפצעו בבית קפה בקופנהגן, שבו נערך כנס על חופש הביטוי בהשתתפות מאייר שהכעיס את אנשי האיסלאם הקיצוני. בעקבות האירוע ולאחר שהיורה לא נתפס הוגברה האבטחה בכל הבירה הדנית, ובייחוד סביב בתי כנסת ומוסדות יהודיים. כך הוצבו 2 השוטרים שנפצעו, כדי לתגבר את האבטחה של אוזן. עברו עוד שעות רבות עד שהיורה נלכד ונורה.

"כבר היה ברור שהעיר נמצאת תחת התקפת טרור", אמר בזעם ישראלי שחי בקופנהגן והכיר את ההרוג. "העיר הייתה תחת חצי עוצר. שוטרים חמושים בכל מקום. אז איך בכל זאת הצליח המחבל להגיע לפתח בית הכנסת הגדול והמאובטח, ולחשוב שרק בזכות דן הוא לא הצליח לפרוץ פנימה..."

הישראלי, שעובד בחברת היי-טק בקופנהגן מזה כשנתיים, מספר שמאז מבצע "צוק איתן" יש יותר אירועים אנטישמיים בקופנהגן, ולהערכתו נמצאים בעיר לא מעט ג'יהאדיסטים. "כולם מדברים על זה", הוא אומר, "ויש בקרב הישראלים והיהודים מודעות לסכנה. ישנם כמה שהותקפו מילולית ע"י מוסלמים כשעברו באיזור התחנה המרכזית (סנטרל סטיישן), שם יש נוכחות מוסלמית גדולה... יש לי חבר שכתבו לו על דלת הדירה כתובת נאצה אנטי ישראלית".

ואגב, מספר עוד אותו ישראלי, בעקבות מתקפת הטרור בפריז התקיים לאחרונה דיון בעיריית קופנהגן על היקף האבטחה שיש לספק לקהילה היהודית בעיר. נציגי הקהילה דרשו הגברת האבטחה סביב המוזיאון היהודי, בתי הכנסת ושורה של מוסדות ובתי ספר. חלק מהבקשות התקבלו וחלקן נדחו.

ראש ממשלת דנמרק ביקרה בבית הכנסת בקופנהגן לאחר התקפת הטרור, וזה מה שיש לה להגיד:

Danish Prime Minister Visits Synagogue


לכל הכתבות החדשות

צילום דן אוזן מפייסבוק; צילום מסך: RuptlyTV / יו טיוב; וידאו: Associated Press / יו טיוב.

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה