התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

משפט הרבנים בניו יורק: שוקר חשמלי לאשכי סרבני הגט
שרות ILUSA | פורסם: 21.02.2015 19:10
4 רבנים מניו יורק מואשמים בבית משפט בברוקלין שהפעילו במשך שנים "כנופייה" שחטפה ועינתה גברים יהודים-אמריקנים שסירבו לשחרר גט לנשותיהם. עדויות מזעזעות

משפט הרבנים בניו יורק

המשפט שהחל השבוע בבית משפט בניו יורק הוא יוצא דופן וראשון מסוגו בתולדות המשפט האמריקני.

ארבעה רבנים מכובדים מברוקלין נתבעים באשמה שהתנהלו כ"כנופייה" שלכדה, חטפה ועינתה גברים יהודים-אמריקנים שסירבו לשחרר גט לנשותיהם.

הרב מנדל אפשטייןהשבוע נישאו נאומי הפתיחה במשפט המסקרן, שבו עומדים לדין הרב מנדל אפשטיין (69) מברוקלין (בתצלום מימין על שער ה"דיילי ניוז" של ניו יורק), שע"פ כתב האישום עמד בראש "הכנופייה" (כלשון כתב האישום, Gang); בנו, הרב דוד אריה אפשטיין (39) מלייקווד, שבניו ג'רזי, שע"פ כתב האישום היה "המוציא לפועל הראשי"; הרב ג'יי (יעקב) גולדשטיין, מברוקלין, שמתמחה בעריכת כתבי גיטים; והרב בנימין סטימלר, מברוקלין, דיין שמתמחה במקרי גירושין.

רב נוסף, ראש ישיבה באיזור ניו יורק, שנחקר בפרשה, לא נכלל בכתב האישום. וכן לא 4 יהודים חרדים נוספים, לרבות שניים מבניו של הרב גולדשטיין, שנעצרו בפרשה, ואשר הודו באשמות שיוחסו להם הקשורות בסחיטה.

התובע ג'וזף גריבקו הקרין את מבצע העוקץ שעשו לרב סוכני FBI, שבו נשמע הנאשם הראשי, הרב מנדל אפשטיין, מסביר ל-2 סוכנים סמויים, שהתחזו לאח ולאחות וביקשו ממנו לגרום לבעלה של ה'אחות' לתת לה גט, מה הם יקבלו בתמורה ל-60,000 דולר (אחרי הנחה; המחיר הנדרש היה 70,000 דולר) אם ישכרו את שירותיו:

"מה שאנחנו הולכים לעשות", נשמע הרב אומר, "זה לחטוף את הבעל לכמה שעות 'ולשכנע' אותו לתת את הגט... במכות ועינויים, עד שיסכים. אנחנו משתמשים בשוקר חשמלי, סכינים, מברגים, דוקרנים, קראטה... חבלים, אזיקים ושקיות פלסטיק לכיסוי ראש החטוף... אבל אנחנו מעדיפים לא להשאיר סימנים על הגוף... כשאנחנו מזרימים חשמל לחלקים מסוימים בגוף, תוך דקה אחת הבחור יודע מה הוא צריך לעשות".

לטענת התביעה, אפשטיין השיג הרשאה רבנית גבוהה לענות סרבני גט כדי להתיר עגונות. והיא מתכוונת לבקש עונשים מירביים (עד מאסר עולם) וקנסות (עד רבע-מיליון דולר), אם הנאשמים יורשעו.

מנגד, פרקליטו של הרב רוברט סטאהל, הציג אותו בנאום הפתיחה שלו כ"לוחם למען זכויות נשים... המוניטין של כבוד הרב", הוא אמר, "הולך לפניו כמי שמצליח לשכנע בעלים לתת לנשותיהם גט, ולכן נשים מסורבות גט פונות אליו בבקשות עזרה".

"יכול להיות שכמה חוקים 'כופפו' במהלך הדרך", הודה הסניגור, "אבל חטיפה לא הייתה אחד מהם".

 

שוקר חשמלי לאשכים

התביעה עומדת להתרכז במשפט ב-3 מיקרים, למרות שאומרים שם כי ב-6 השנים שבהן פעלו הנאשמים הם 'טיפלו' בעשרות מיקרים.

החטיפה הראשונה המתועדת בכתב האישום בוצעה בנובמבר 2009, בלייקווד: הקורבן אולץ להיכנס לרכב מסחרי נטול חלונות שחנה במגרש חנייה. הוא נכפת בכבלי ניילון ורצועות של ניירות דבק. אחד הנאשמים הצמיד שוקר חשמלי לאשכיו, שעה שבמושב בקדמת הרכב ישב נאשם אחר, מצוייד במצלמת וידאו, והורה לקורבן הכפות לומר לפני המצלמה את הנוסח הספציפי של הצהרה שתתיר את אשתו מעגינותה לפי ההלכה... שאם לא כן לא 'ינותק' מהחשמל... הגבר נכנע ואמר את הנוסח הנדרש.

החטיפה השנייה המתוארת בכתב התביעה אירעה ב-17 באוקטובר 2010: הרב דיוויד אפשטיין ואחרים פיתו סרבן גט מברוקלין להגיע ללייקווד בתואנת שווא. הוא הוכה ועונה שם עד שנשבר ונתן את הסכמתו לתת גט לאשתו. במקרה זה, הקורבן היה מאיר בריסקמן, אזרח ישראלי, שהגיש שנתיים לאחר האירוע תביעה משפטית נגד הרב אפשטיין ואשתו.

בתביעתו העיד בריסקמן, שעונה קשות ע"י שליחיהם של הרב אפשטיין ואשתו, כדי לסחוט ממנו הסכמה למתן גט לאשתו. בתביעתו טען, כי מעניו נפנפו לעיניו שק גופות ואיימו עליו, שאם לא יציית יקברו אותו בעודו בחיים בהרי הפוקונוס (במדינת פנסילבניה הסמוכה).

החטיפה השלישית שמתוארת בכתב האישום התרחשה ב-22 באוגוסט 2011: הרב דיוויד אפשטיין ואחרים פרצו לביתו של סרבן גט בברוקלין, כפתו אותו ואת חברו, והיכו את שניהם מכות נמרצות עד שסרבן הגט אמר 'כן'.

מבצע העוקץ של ה-FBI שבמהלכו נלכדו הרבנים בוצע במחצית השניה של 2013.

בקהילה הדתית בברוקלין לא התפלאו לשמוע על מעללי הרב מנדל אפשטיין. "מאז אמצע שנות ה-80", שח לנו יהודי ותיק מברוקלין, "הוא עוסק בחטיפות ובתקיפות של סרבני גט, ובקהילה לא אהבו את דרכיו".

עוד: כך נתפסה כנופיית הרבנים, כפי שפורסם לראשונה ב-Israeli Life USA

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך: CBS / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה