התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

מריחואנה: בקרוב כשרה למהדרין
מאת: אורנית חיון | פורסם: 26.02.2015 01:56
ארגון הרבנים האורתודוקסיים בארה"ב מתקדם עם הזמן והחל במגעים עם מעבדות בקולוראדו המבקשות להציב בהן משגיחי כשרות. רוב הרבנים מסכימים: ע"פ ההלכה מותר

מריחואנה רפואית ו... כשרה

ארגון הרבנים האורתודוקסיים בארה"ב (OU) - אחת האוטוריטות המובילות במתן אישורי כשרות למוצרים בארצות הברית, מתקדם עם הזמן, וחבר האיגוד, הרב משה אלפנט מניו יורק, התמנה לעבוד מול חברות בקולראדו המעוניינות לייצר מוצרי מריחואנה רפואית כשרים למהדרין עבור הצרכנים היהודים.

בעבר דחה ארגון הכשרות בקשות להעניק אישור כשרות לסיגריות, בשל הנזקים הבריאותיים המוכחים שגורם העישון, ומדיניות זו התקיימה גם ביחס למריחואנה. אולם מחקרי השנים האחרונות, שהראו יתרונות רפואיים ברורים לשימוש במריחואנה, שינו את עמדת הארגון. עם זאת, רוב הרבנים חברי האיגוד עדיין מתנגדים באופן נחרץ לשימוש במריחואנה לצרכי הנאה, כפי שהותר למשתמשים בקולוראדו, במדינת וושינגטון ולאחרונה באלסקה.

הרב אלפנט כבר ביקר בקולראדו, שם, כמו גם ב-18 מדינת נוספות בארה"ב הפכה המריחואנה למוצר חוקי ברמה כזו או אחרת. הוא נפגש עם מנהלי כמה מעבדות מריחואנה המבקשים לשלב משגיחי כשרות במפעליהם. לאחר שלמד על הצמח ומוצריו הוא מאמין שיש לו מקום בעולם הכשרות, בייחוד לשימושים רפואיים לחולים במחלות כרוניות או סופניות.

למעשה - כך קבעו כבר רבנים בעבר - צמח המריחואנה אינו מצריך תעודת כשרות. "מדובר בצמח, וכמו כל הצמחים הגדלים מחוץ לישראל לא חלים עליהם דיני שמיטה, תרומות ומעשרות, וכאשר הם מגיעים בצורתם הטבעית הם כשרים לאכילה או עישון", הסביר רב מלוס אנג'לס. "עניין הכשרות נדרש ביחס למוצרים שעושים עם המריחואנה: עוגיות ועוגות, שוקולדים, ממתקים ושאר מוצרי מזון שמצריכים כשרות".

מסתבר שיש כבר כמה הלכות בנושאי מריחואנה. למשל - יש רבנים אשכנזים, שטוענים כי על זרעי הקנאביס חל דין קטניות, בדומה לתירס ולחומוס, ואי לכך, למשל, בפסח אסור לצרוך אותו.

"בעקרון, שימוש במריחואנה רפואית כשר ומותר על פי ההלכה", הוסיף הרב מלוס אנג'לס. "לכן אם מריחואנה רפואית עוזרת להקל על חולים בסרטן ובמחלות קשות אחרות - רופאים חייבים ומצווים לאפשר להם לצרוך אותה כדי להקל על כאבם ולשפר את מצב בריאותם ורוחם ככל האפשר".

מדוע, בעצם, אסור על פי הדת לצרוך מריחואנה להנאה?

הרב מלוס אנג'לס: "כי להנאה לרוב מעשנים את זה, ועישון כבר ידוע לנו כמזיק ופוגע בבריאות, ולפיכך המעשן עובר על הציווי 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'".

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה