התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

"בהתחשב בעובדה שאת יהודיה, איך תוכלי לשמור על אובייקטיביות?"
מאת: דוד חריש | פורסם: 08.03.2015 16:53
בגלל יהדותה נדחתה מועמדותה של רייצ'ל, סטודנטית ב-UCLA, לכהן במועצת הסטודנטים, אבל היא לא ויתרה וזכתה בתפקיד. קיראו את סיפורה

רייצ'ל ביידה (Rachel Beyda)

רייצ'ל ביידה (Rachel Beyda), בת 20 (בתצלום למעלה), תושבת תושבת קופרטינו שבקליפורניה, תלמידת השנה השניה בחוג לכלכלה באוניברסיטת קליפורניה-לוס אנג'לס (UCLA) היוקרתית, מקווה להיות עורכת דין, וכדי להתקרב לנושא הקרוב לליבה העמידה עצמה כמועמדת לוועדה המשפטית של מועצת הסטודנטים של האוניברסיטה (מעין בית משפט פנימי של הסטודנטים) - גוף רב-כוח בקמפוס האנג'לוסי.

מה רבה הייתה תדהמתה כאשר סיימה להציג את עצמה ויכולותיה והגיע שלב השאלות. אחת מחברות המועצה התרוממה ממושבה ושאלה בלי הנד עפעף:  "בהתחשב בעובדה שאת יהודיה ואת פעילה מאוד בקהילה היהודית, איך את חושבת שתוכלי לשמור על אובייקטיביות בתפקיד שאת מבקשת לעצמך?"

כ-40 הדקות לאחר השימוע, אחרי שרייצ'ל התבקשה לעזוב את אולם הישיבות, המשיכו חברי המועצה להתווכח, בפרץ של רגשות עויינים, עם נימות אנטישמיות וגם אנטי-ישראליות, בשאלה אם דתה וקירבתה לארגון הסטודנטים היהודי הפרו-ישראלי "הלל", כפי שהעידה בעצמה, יוכלו לאפשר לה להיות "חופשיה מדעות קדומות".

ה"ניו יורק טיימס", שפירסם את הסיפור, קובע כי בדיון כולו, שתועד בפרוטוקול רשום וצולם בווידיאו, הדהדו דעות קדומות של חברי המועצה בסוגיית הנאמנות הכפולה המטרידה יהודים ברחבי ארה"ב והעולם כולו.

לבסוף הצביעו 4 מחברי המועצה נגד מינויה של רייצ'ל, וכתוצאה מכך ע"פ חוקי מועצת הסטודנטים - הוא לא אושר.

אבל רייצ'ל לא ויתרה. היא פנתה לגורם בכיר באוניברסיטה, שפסק כי אמונה בדת היהודית והשתייכות לארגונים יהודיים אינם יוצרים ניגוד אינטרסים, והורה למועצת הסטודנטים להצביע מחדש.

מועצת הסטודנטים ערכה הצבעה חוזרת ומינויה של רייצ'ל אושר הפעם פה אחד. 4 הסטודנטים שהתנגדו למינויה בסיבוב הראשון כתבו מכתב התנצלות לעיתון הקמפוס: "אנחנו מצטערים בכנות על מילים שנאמרו בישיבה". ואילו חברת המועצה ששאלה את השאלה שהחלה את הדיון בשאלת כשרותה של רייצ'ל אמרה שהיא "מתנצלת מעומק לבי על הדרך שבה הצגתי את השאלות לרייצ'ל".

הסיפור הפך ל'שיחת היום' באוניברסיטה שבה לומדים כ-30,000 סטודנטים וידועה בסימפטיה שלה לקורבנות של אפליה, כמו שחורים, הומוסקסואלים ולסביות.

לרייצ'ל חשוב להיות בממסד הסטודנטיאלי של UCLA, בייחוד לאחר שמועצת הסטודנטים העבירה החלטה התומכת בתנועת BDS הקוראית להחרמת ישראל, הימנעות מהשקעות בה והטלת סנקציות עליה. היא כבר מכהנת כנשיאת אגודת הסטודנטיות היהודיות בקמפוס האנג'לוסי.

בשנים האחרונות, כפי שמדווח כל העת ב-Israeli Life USA מתרחשת עלייה רצופה במספר התקריות האנטישמיות המופנות נגד סטודנטים יהודים צעירים בעשרות קמפוסים ברחבי ארצות הברית.

לכל הכתבות החדשות

צילום מיו טיוב

הוסף תגובה חדשה