התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

חג שמח (גם) מהנשיא אובמה
שרות ILUSA | פורסם: 04.04.2015 00:07
Israeli Life USA.com מברך את קהל הגולשים ואת כל העולם היהודי ובית ישראל בברכת חג פסח שמח, ומביא לכם את ברכתו האישית של נשיא ארה"ב

ברכת חג פסח שמח

"חג שמח" - במילים אלו בעברית מברך נשיא ארה"ב, ברק אובמה, את אורחי הסדר שהוא עורך בביתו, בבית הלבן בוושינגטון, זו השנה השביעית. ובמרכז שולחן הסדר מונחת קערת פסח מסורתית מכסף טהור - מתנתה של שרה נתניהו למישל אובמה, שאותה מסרה לבעלה בביקורו בארץ.

אובמה התוודה פעמים אחדות, כי הוא אוהב את סיפור יציאת מצרים ורואה בו "אחד מסיפורי השחרור הגדולים בהיסטוריה האנושית".

סדר פסח בבית הלבן, עם אובמה, משפחתו וחברים

אובמה נהנה להיזכר בסדר הראשון שבו השתתף בחייו, שנערך במרתף מלון בפנסילווניה ב-2008, כאשר היה עדיין רק מועמד לנשיאות והוזמן ע"י כמה מאנשי הקמפיין שלו היהודים להצטרף לחגיגת החירות היהודית. ניהל את הסדר דיוויד אקסלרוד, מקורבו היהודי-אמריקני של אובמה ויועצו הבכיר לשעבר.  באותו סדר, נזכר אובמה, לאחר שהיהודים בחבורה אמרו, כמקובל, "לשנה הבאה בירושלים", הוא הוסיף גירסה משלו: "לשנה הבאה בבית הלבן"; וכך היה.

ברמזו לחילוקי הדעות והמשבר בין אובמה לישראל על הסכם הגרעין עם איראן, אמר נשיא ארצות הברית בברכתו לעם היהודי לרגל החג: "יציאת מצרים לא הייתה קלה או מהירה. מסע בני ישראל לחירות דרש מהם לבחור באמונה על פני הפחד, באומץ על פני השאננות".

"סיפור יציאת מצרים ואמונתם של בני ישראל שיגיעו לארץ המובטחת עורר השראה לאורך השנים והדורות", הוסיף הנשיא. "הוא היווה השראה למשפחות יהודיות להחזיק באמונתן גם בזמנים של רדיפות קשות...והוא היווה השראה גם לפעילי זכויות אדם שחורים צעירים כשצעדו על הגדר בסלמה, אלבמה, מאחורי מרתין לותר קינג, לעבר הארץ המובטחת שלהם, לפני חצי מאה".

סדר פסח בבית הלבן

הקטע המשמעותי ביותר עבור אובמה בהגדה של פסח השנה תהיה הפיסקה שמזכירה לנו שעלינו לראות עצמנו כמי שיצאו ממצרים: "יציאת מצרים מזכירה לנו שקידמה תמיד הייתה איטית ושהעתיד תמיד היה בלתי-ודאי, אבל היא מזכירה לנו גם שתמיד ישנה סיבה לתקווה. כמו בני ישראל ומשה שהנהיג אותם, מוטל עלינו לא לאבד תקווה שימים טובים יותר נמצאים לפנינו... בארה"ב, אנחנו צריכים להמשיך לצעוד לעבר איחוד מושלם יותר... ברחבי העולם, אנחנו צריכים להמשיך להרחיב את ניסי החירות, השגשוג והביטחון... ביחד אנחנו צריכים להמשיך את העבודה הקשה ל'תיקון עולם'".

כמו בסדרים קודמים בבית הלבן, גם הסדר השנה מתנהל פחות או יותר לפי ההלכה, עם תוספת אחת משמעותית: לאחר הקריאה בהגדה קוראים הנוכחים את הכרזת שחרור העבדים שפירסם הנשיא לינקולן ב-1863, בעיצומה של מלחמת האזרחים האמריקנית - הכרזה שביטלה את מוסד העבדות והעניקה חירות למיליוני עבדים שחורים בארה"ב.

אובמה סיים את ברכתו לעם היהודי במילים: "ממשפחתי למשפחתכם - חג שמח".

לכל הכתבות החדשות

ברכת פסח: HananL / יו טיוב; סדר פסח של אובמה: הבית הלבן

הוסף תגובה חדשה