התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

מחלוקת בקרב יהודי ארה"ב: האם נמצא הפטנט שיאפשר להדליק אור בשבת?
מאת: דוד חריש | פורסם: 25.04.2015 10:29
KosherSwitch - מתג-מפסק חשמלי כשר, קל לשימוש והתקנה, אמור היה להפוך את חייהם של שומרי-שבת לקלים יותר, אלמלא נטען שהשיג את תו הכשרוּת שלו בהטעייה

הפטנט החדש מעורר המחלוקות, סוויץ' כשר להפעלת חשמל בשבתהפטנט החדש מעורר המחלוקות, סוויץ' כשר להפעלת חשמל בשבת

יהודי ארה"ב מחכים לפטנט הזה כבר שנים ארוכות - מתג-מפסק חשמלי כשר, קל לשימוש והתקנה, שיהפוך את חייהם של שומרי-שבת לקלים יותר.

אבל למנשה כלתי, ממציא הפטנט, שהושק בימים האחרונים תחת המותג KosherSwitch, לא צפויים, מסתבר, חיים קלים.

לאחר שהשיג היתרים הלכתיים לפטנט שלו מכמה רבנים, קפצו רבנים אחרים בארצות הברית בהתנגדות גורפת למכשיר החדש וכמה מהם, שבחנו ואישרו את המכשיר, חזרו בהם מקביעותיהם על כשרותו.

בניגוד לפתרונות אחרים להפעלת חשמל בשבת בדרך עקיפה (המכונים בעגה הדתית "גרמא"), שלא מקובלים על רוב הפוסקים, הפתרון של מנשה, ישראלי-אמריקני תושב ניו יורק, מומחה טכנולוגי בעל נסיון של 25 שנה, עונה על הגדרה הלכתית הקרוייה "לכתחילה". 

KosherSwitch מבוסס על מתקן מיוחד שמולבש על מערכת החשמל בבית, ומאפשר לכל אדם להדליק אורות ולבצע פעולות חשמליות נוספות מבלי לחלל את השבת. מנשה מתכוון לצאת לייצור המוני לאחר שגייס עשרות-אלפי דולרים באתר גיוס הכספים "אינדיגוגו".

לטענת מנשה, המכשיר קיבל חותמת כשרות לשימוש בשבת מהמומחה מספר 1 להלכות שבת, הרב יהושע נויבירט, מחבר הספר "שמירת שבת כהלכתה". אלא שהרב נויווירט הלך לעולמו מאז שאישר את המכשיר.

רב נחשב אחר, ישראל רוזן, יו"ר מכון צומת, טוען כי אישור הכשרות הוצא מהרב המנוח בהטעייה, לאחר המכשיר הוצג לפניו כמיוחד לצרכי רפואה וביטחון בלבד.

עוד רב חשוב, אביגדר נבנצל, רבה של העיר העתיקה בירושלים, שאישר את השימוש במכשיר, טוען גם הוא שהוצג לפניו באופן מטעה, כאילו הוא מיועד לצרכי פיקוח נפש בלבד ולכן אישר איתו.

בקהילות דתיות ברחבי ארה"ב הופצו השבוע אזהרות חמורות מפני המכשיר החדש והשימוש בו, שעליהם חתומים רבנים מובילים.

מנגד, הממציא הצליח לגייס רבנים אחרים התומכים ביוזמתו ומנסה לשכנע, כי המכשיר עושה שימוש בטכנולוגיה הגורמת לחשמל להיות מופעל בצורה אל-חוטית. כאשר לוחצים על המתג, שיש להתקינו בקיר, גורמים בסך הכל לתזוזה של חתיכת פלסטיק. כל השאר נעשה באופן אוטומטי: האור נכבה או מכשיר החשמל מופעל.

לכל הכתבות החדשות

צילומים: אתר המוצר

הוסף תגובה חדשה