התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

הצדק מנצח: 71 שנים לאחר שנשדד ע"י הנאצים מאביה, הוחזר ציור יקר ערך לבתו היחידה בניו יורק
מאת: דוד חריש | פורסם: 07.05.2015 16:14
בתמורה 'שיחררה' ארה"ב 5 ציורים קלאסיים שנשדדו מגרמניה הנאצית ע"י חייל ואשת ממשל אמריקנים. "אבי, שנרצח באושוויץ, אהב אמנות בכל נפשו", אמרה בתו

 

המווזיאון למורשת יהודית בניו יורק

71 שנים לאחר שקצינים נאצים בזזו מאביה, היסטוריון אמנות יהודי-גרמני, ציור יקר ערך ונדיר שהיה ברשותו, קיבלה השבוע בתו היחידה את הציור בחזרה, באירוע שהתקיים במוזיאון למורשת יהודית בניו יורק (בתצלום למעלה).

אאוגוסט ליבמן מאייראאוגוסט ליבמן מאייר (בתצלום מימין) היה יהודי גרמני, תושב מינכן ומומחה עולמי לאמנות קלאסית. לאחר עליית הנאצים לשלטון, הוא פוטר מתפקידיו, ביתו הוחרם וכך גם אוסף האמנות שצבר כל חייו, אשר גולת הכותרת שבו היה הציור "דיוקנו של גבר" מהמאה ה-16 פרי יצירתו של צייר הדיוקנאות האיטלקי ג'ובאני בטיסטה מורוני.

מאייר ברח  לצרפת, אך יד הנאצים השיגה אותו בפאריז. הוא נעצר ונשלח למחנה ההשמדה אושוויץ, שם הוצא להורג בקיץ 1944.

הציור צץ לפני כמה שנים בלובר בפאריז, והרעיון לנסות להשיג צדק עלה בראשה של הבת לאחר צפייה בסרטו של ג'ורג' קלוני "ציידי האוצרות", שחשף את 'עסקות האמנות' המפוקפקות שנעשו במהלך מלחמת העולם השנייה.

בתו היחידה של מאייר, שביקשה לשמור על עילום שמה, פנתה למחלקה במשרד המשפטים האמריקני העוסקת בהשבת נכסים שנגזלו בשואה וביקשה את עזרתם. פעולותיה של מחלקה זו תיגמלו עד היום קרובי משפחות יהודים-אמריקנים של קורבנות השואה בנכסים ורכוש שהוחזרו לידיהם בסך 170 מיליון דולר והיא החזירה לבעליהם היהודיים החוקיים כ-100 יצירות אמנות שנבזזו ע"י הנאצים.

מבצע השבת הציור השדוד לא היה קל. בתמורה החזירה ארצות הברית לגרמניה 5 ציורים יקרי ערך שנלקחו ע"י 2 אזרחים אמריקניים בסיום מלחמת העולם השנייה. 3 מהציורים נלקחו ממוזיאון בעיר דסאו והועברו למקום מסתור "כדי להגן עליהם מפגעי המלחמה". חייל אמריקני זכה בהם במשחק פוקר. 2 הציורים האחרים נלקחו מטירה בפרנקפורט ונרכשו בשוק השחור ע"י פקידת ממשל אמריקנית שעבדה בגרמניה אחרי המלחמה. מסתבר שיורשיהם החוקיים של הציורים הגרמנים ניסו גם הם במשך שנים למצוא ולהשיג אותם.


בתו של מאייר התרגשה עד דמעות בטקס שבו נמסר לידה הציור. "אביה אהב אמנות בכל נפשו", היא סיפרה. "החזרת הציור מתוך האוסף שצבר כל חייו לידיי היא סוג של עשיית צדק".

בטקס, ראש המחלקה לאיתור נכסים אבודים מתקופת השואה, בנימין לוסקי, הודיע ​​כי משרדו השיק גלריה וירטואלית ומסד נתונים חדשים של יצירות אמנות שדווח על גניבתן ע"י נאצים בין השנים 1933 ל-1945.

לכל הכתבות החדשות


צילום כניסת המוזיאון: FriedMilk / ויקיפדיה; צילום מאייר: המוזיאון למורשת יהודית בניו יורק

הוסף תגובה חדשה