התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

אובמה בבית הכנסת: מה הוא לא עושה כדי לאחות את הקרעים עם ישראל ויהודי ארה"ב?
מאת: רון ניב | פורסם: 22.05.2015 15:06
כשכיפה לבנה לראשו, ניצל נשיא ארה"ב את חודש ההיסטוריה היהודית-אמריקנית והתארח בפעם הראשונה בתקופות כהונתו בבית הכנסת העתיק ביותר בבירה האמריקנית

קהל נרגש נפרד מנשיא ארה"ב, ברק אובמה, לאחר נאומו בבית הכנסת "עדת ישראל" בוושינגטון הבירהקהל נרגש נפרד מנשיא ארה"ב, ברק אובמה, לאחר נאומו בבית הכנסת "עדת ישראל" בוושינגטון הבירה

 

{C}{C}

The President Speaks on National Jewish American Heritage Month


נאומו המלא של אובמה בביה"כ "עדת ישראל" בוושינגטון

שעה שבישראל חוגגים את שבועות, החג האחרון לפני 'החגים', בארצות הברית מצויין חודש ההיסטוריה היהודית-אמריקנית (Jewish American Heritage Month) - ולכבודו חבש היום נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כיפה לבנה לראשו והתייצב לנאום חם ואוהד בבית הכנסת "עדת ישראל" שבבירה וושינגטון.

זו הייתה הפעם הראשונה בימי כהונתו שאובמה מבקר בבית כנסת. (עם זאת, אובמה ציין באוזני מארחיו שבמהלך הקמפיינים שניהל לבחירתו התארח כמועמד (לא כנשיא) בבתי כנסת רבים.) רב בית הכנסת, גיל סטיינלאוף, רואה בביקור הנשיא בעדתו צעד ל"איחוי הקרעים בין הקהילה היהודית -אמריקנית לבין הנשיא".

בית הכנסת הקונסרבטיבי "עדת ישראל" נבחר לא במקרה. בשנת 1876 אותה קהילה אירחה בפעם הראשונה נשיא אמריקני בבית כנסת. היה זה יוליסס גרנט, הגנרל ששיחרר את העבדים השחורים בדרום במהלך מלחמת האזרחים, שכיהן אותו זמן כמחליפו של אברהם לינקולן. בביה"כ המפורסם ביקרו בעבד גולדה מאיר, מרטין לותר קינג, הדלאי לאמה, ומתפללים בו בכירי היהודים בבירה האמריקנית, אישי ממשל בהווה ובעבר. כ-140 שנה אחרי נבחר אותו בית כנסת לביקורו הראשון של הנשיא אובמה בבית תפילה יהודי.

ברק אובמה נואם בבית הכנסת "עדת ישראל" בוושינגטון הבירהלאחר שהנשיא בירך את הקהל של כ-1,200 שמילא את ביה"כ מפה לפה - וכלל לצד חברי הקהילה גם שגרירים זרים ועיתונאים יהודים בכירים, בברכת "שבת שלום" בעברית ואיחל חג שבועות שמח, הודה אובמה שיחסיו עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, לא משהו - וכדבריו "לוקים באי-הסכמות רגעיות. אך הקשר האסטרטגי בין וושינגטון לירושלים נותר איתן", הוא הוסיף מייד.

אובמה התגאה במחוייבותו לביטחונה של ישראל. "אף ממשל אמריקני", הוא אמר, "לא עשה יותר ממני על מנת להבטיח שישראל תוכל להגן על עצמה... שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני בין ישראל וארצות הברית חזק מתמיד, והמחויבות שלנו לביטחונה של ישראל לא תעורער, ואני מתכוון לא רק לתמיכה בזכות הקיום של ישראל אלא גם בזכותה לפרוח ולשגשג".

ביחס להסכם הגרעין בין איראן למעצמות העומד להיחתם בעוד כחודש, הכריז אובמה: "אני מבטיח שאיראן לא תוכל להגיע לנשק גרעיני... אני לא בטוח עדיין שיהיה הסכם סופי, שום דבר לא סוכם עד שהכל יוסכם. ועד אז - כל האופציות על השולחן... אבל בכל מקרה, אתם צריכים לדעת שארה"ב תעמוד מאחורי ישראל בכל מצב".

ובהתייחסות לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני, הודה אובמה ש"הפלסטינים אינם השותפים הקלים ביותר בעולם למשא ומתן... השכונה בעייתית ולא נוכל לדרוש מישראל לוותר על האינטרסים הביטחוניים שלה... אולם המציאות היא שכפי שמדינת ישראל קמה, כך תקום לצידה מדינה פלסטינית... דווקא משום שאכפת לי מישראל יש לי ממנה ציפיות גבוהות - כמו מאמריקה. חייבים שלום".

רב בית הכנסת "עדת ישראל" בוושינגטון די.סי, גיל סטיינלאוף, מקדם את פני הנשיא שהתארח שם ביום שישי

רב בית הכנסת "עדת ישראל" בוושינגטון די.סי, גיל סטיינלאוף, מקדם את פני הנשיא שהתארח שם ביום שישי

על חודש ההיסטוריה היהודית-אמריקנית, ציין הנשיא שלכל אורך ההיסטוריה שלה, ארצות הברית תמיד קיבלה אליה יהודים כתושבים ואזרחים השווים לכל. "במשך 350 שנה היהודים היו חלק מההיסטוריה האמריקנית ותרמו רבות לחיים בארה"ב".

באתנחתא קומית אובמה סיפר על שני היהודים ששימשו כראשי סגל הבית הלבן שלו. על רם עמנואל הישראלי-אמריקני, כיום ראש עיריית שיקגו, הוא סיפר כיצד היה נוהג להשתמש במילים באידיש ש"אם אחזור עליהן, אתם לא תזמינו אותי שוב לעולם".

לכל הכתבות החדשות

צילומים ווידאו: הבית הלבן / Obama Fan / יו טיוב

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה