התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

הפנים האמיתיות של יהודי ארצות הברית: הלנו הם או לצרינו?
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 10.06.2015 18:30
פרשננו לענייני ארה"ב מנתח סקר חדש, ומגלה בו כמה הפתעות שלא ציפינו. למשל, 44% מיהודי ארה"ב סבורים שוושינגטון צריכה להפעיל לחץ רק על ישראל

דגלי ישראל וארצות הברית

מה אפשר ללמוד מסקר דעות חדש שנערך בקרב יהודי ארצות הברית?

* מפתיע: התמיכה בהסכם הגרעיני עם איראן עולה (בהשוואה לסקרים קודמים) ככל מתקרב מועד החתימה - כמעט 60% מיהודי ארה"ב אומרים לו "כן". זוהי תמיכה במאמצי אובמה וקרי, שאפילו גבוהה במקצת מהתמיכה בהסכם בכלל האוכלוסיה האמריקנית.

* לא מפתיע: לא יעזור כלום, רוב יהודי ארה"ב (56%) תומכים באובמה, גם כאלה שסבורים שארה"ב נמצאת על "המסלול הלא נכון" (61%). ואחוז דומה מאמינים שאובמה תומך במדינת ישראל כנחוץ וכראוי.

ונגזר מכך, שרוב יהודי ארה"ב (68%) יתמכו בהילארי קלינטון לנשיאות. המועמד הרפובליקני המוביל בקרב היהודים, ג'ב בוש, יזכה רק בכ-30% מקולות היהודים.

אין פלא, היהודים בארצות הברית ממשיכים להצביע למפלגה הדמוקרטית (62%) בפער ניכר יותר מאשר למפלגה הרפובליקנית (24%).

* מפתיע: יהודי ארה"ב אוהבים את נתניהו; או ליתר דיוק: מחצית מהם. הלוואי עליו בישראל. זהו אחוז תמיכה דומה לזה שבו זכו הן אובמה והן קלינטון ב"מדד האהדה" שנבדק בסקר.

עם זאת, מעבר למרוּצות, רוב בקרב יהודי ארה"ב (56%) מתנגדים למדיניות ההתנחלויות של נתניהו ולטקטיקות ההפחדה שנקט בהן ביום הבחירות בישראל.

* לא מפתיע: רוב יהודי ארה"ב אינם מרוצים מהתנהלות הקונגרס הרפובליקני (79%). רק 9% אהדו את הזמנת נתניהו לנאום בקונגרס ע"י יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר. ורק 7% אוהדים את יו"ר הסנאט מיטש מקונל.

* מפתיע: רק 7% מיהודי ארה"ב העמידו את ישראל (וכך גם את איראן) במקום הראשון או השני בסדרי העדיפויות שצריכים להיות לנשיא ולקונגרס.

בראש סדרי העדיפויות מעמידים רוב יהודי ארה"ב את הכלכלה, ואחריה את השמדת ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

* פחות מפתיע: רוב יהודי ארצות הברית (72%) תומכים בפתרון של שתי מדינות, ובמעורבות פעילה של הממשל בוושינגטון להשגת הסכם בין ישראל לפלסטינים (84%).

* מפתיע: יהודי ארה"ב מוכנים שהממשל יפעיל לחצים על הצדדים (כולל ישראל) כדי להגיע להסכם (69%), ורבים (מדי?) מוכנים שלחץ זה יופנה כלפי ישראל בלבד (44% !).

הסקר נערך באינטרנט בקרב מידגם של 1,000 יהודים-אמריקנים בוגרים, על ידי הסוקר ג'ים גרשטיין, במימון השדולה היהודית ג'יי סטריט.43% מהנסקרים ביקרו לפחות פעם אחת בישראל, ושיוכם לזרם דתי הוא ע"פ התפלגות הקהילה היהודית בארה"ב.

לסקר המלא

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה