התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

יהודים וגאים: רוב מוחלט של יהודי ארה"ב תומכים בנישואים חד-מיניים; יותר מכל מאמיני דת אחרת
מאת: רון ניב | פורסם: 29.06.2015 17:51
אבל לא האורתודוקסים שאירגנו הפגנה נגד החלטת ביה"מ מול מצעד הגאווה בניו יורק, אלא שבה השתתפו כ"מחליפים" שכירי יום מכסיקניים שהמשטרה פיזרה במטחי מים

השתתפות שיא נרשמה במצעדי הגאווה שהתקיימו בערים רבות בארה"ב, ובראשן ניו יורק, סן פרנסיסקו ושיקגו: מול מצעד הגאווה בשדרה החמישית ניצבה הפגנת חרדים שהתגלו כשכירי יום מכסיקנייםהשתתפות שיא נרשמה במצעדי הגאווה שהתקיימו בערים רבות בארה"ב, ובראשן ניו יורק (בתצלום), סן פרנסיסקו ושיקגו: מול מצעד הגאווה בשדרה החמישית ניצבה הפגנת חרדים שהתגלו כשכירי יום מכסיקניים (קיראו בהמשך)

רוב מוחלט של יהודי ארה"ב - 77%, תומכים בנישואים החד-מיניים שנקבעו ע"י בית המשפט העליון כחוק שמחייב את כל מדינות ארה"ב להכיר ולכבד נישואים חד-מיניים.

עד כמה?

כמחצית מהנשאלים היהודים בסקר שביצע ארגון מחקר אמריקני בקרב מדגם מייצג של 40,000 אזרחים מ-50 מדינות ארה"ב על פי שיוכם הדתי - אמרו ש"הם תומכים בחוזקה" בהחלטת ביה"מ העליון.

מספרים אלו מציבים את יהודי ארצות הברית ברמה הגבוהה ביותר של תמיכה בהשוואה לבני דתות אחרים. (הכי פחות תומכים ברפורמת הנישואים החד-מיניים הם המוסלמים והבודהיסטים-האמריקנים). הסקר נערך לפני שפורסמה תוצאת הצבעת השופטים העליונים.

בין 25 הארגונים שחתמו על "חוות הדעת המייעצת" שהוגשה לשופטים העליונים ע"י הליגה היהודית נגד השמצה (ADL), נכללו לפחות תריסר ארגונים דתיים המייצגים קהילות רפורמיות, קונסרבטיביות ואחרות ברחבי ארה"ב.

בבית הכנסת של הגאים בניו יורק תקעו בשופרות

מול התמיכה ה(כמעט)כל-יהודית - בין המתנגדים העיקריים לפסיקת בית המשפט העליון בוושינגטון בולטים יהודי ארה"ב האורתודוקסים הרואים בהומוסקסואליות חטא ותועבה.

וכך, בעוד שבבית הכנסת של הקהילה הגאה בניו יורק תקעו בשופרות, הקהילה החרדית זעמה בעיר זעמה. מול מצעד הגאווה שצעד בניו יורק (ובערים נוספות ברחבי ארה"ב) בסוף השבוע, ניצבה (בשדרה החמישית ובשכונת הווילג' שבדרום מנהטן) הפגנה חרדית נגד פסיקת בית המשפט העליון.

אלא שאז חשפו עיתונאים, כי חלק מהמפגינים, שהיו לבושים כחרדים לכל דבר - עם כיפות, ציציות ובגדים שחורים, כלל לא היו יהודים, אלא פועלים שכירי יום מכסיקניים שקיבלו תשלום בכדי להפגין.

מארגני ההפגנה טענו, שלא רצו לחשוף תלמידי ישיבה אמיתיים למראות "הלא צנועים" של מצעד הגאווה - ולכן העמידו "שחקנים" שיפגינו את התנגדותם במקומם.

משתתפי מצעד הגאווה מצידם לא קיבלו את העניין בסובלנות וגם משטרת ניו יורק לא אהבה את זה, וההפגנה החרדית ספגה מטחי מים לצד דחיפות, קריאות בוז וגנאי של כמה מהצועדים והמפגינים אלו כלפי אלו.

גם ישו לא אוהב את זה ויביא לאבדון

ליהודים האורתודוקסים יש בני ברית במגזרים אמריקניים נוספים, כמו הנוצרים פונדמנטליסטים הרואים בהחלטת בית המשפט אקט שיביא לאובדן המדינה... והאגף הימני במפלגה הרפובליקנית - אותו אגף שמתנגד גם להפלות ולהגבלות על החזקת נשק. אחד ממובילי הימין האמריקני, מושל ארקנסו לשעבר ומועמד לנשיאות ב-2016, מייק האקבי, הבטיח שאם ייבחר יבטל את מה שכינה "הרודנות" של שופטי ביה"מ העליון.

וישנם המתנגדים הפוליטיים, כמו המועמד הרפובליקני לנשיאות, ג'ב בוש, שחזר והצהיר, כי הוא נגד נישואים חד מיניים, וכי "מוטב שכל מדינה תוכל להחליט בסוגיה זו עבור עצמה"; מנטרה שנשמעת רבות בימים האחרונים ממתנגדי האקט. 

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך: AFP news agency / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה