התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

אפלייה אנטי-יהודית בג'ים: "את לא יכולה להתאמן במכון הכושר עם חצאית"
מאת: דוד חריש | פורסם: 03.07.2015 02:22
זה מה שנאמר ליוספה ג'לאל, צעירה אמריקנית-יהודיה חרדית מניו יורק. ולאחר שהתעקשה הופסק השיעור שבו השתתפה והמנוי שלה במכון הכושר נשלל

יוספת ג'לאל וחברה

הסיפור ההזוי הזה, שאירע במכון כושר בשכונה היהודית-חרדית פלאטבוש שבברוקלין, מעורר תגובות רבות בקהילה היהודית בניו יורק.

יוספה ג'לאל, צעירה אמריקנית יהודיה חרדית מקראון הייטס (בתצלום למעלה, מימין, עם חברתה - מתוך עמוד הפייסבוק שלה), נוהגת להתאמן בקביעות בג'ים כשהיא לבושה חצאית. אך יום אחד, שביקשה כמנהגה להכנס למכון ולהצטרף לשיעור כושר, מנהלת מקומית של רשת מכוני הכושר נעמדה בדרכה.

"לא תוכלי יותר להתאמן בחצאית", היא הודיעה לה.

יוספה, שמכירה את תקנון מכון הכושר ולא מצאה בו כל אזכור לאיסור על אימון או לכניסה לג'ים בחצאית, התעקשה להכנס והצטרפה לשיעור.

אך המנהלת המקומית לא הרפתה. כ-10 דקות לאחר תחילת השיעור, היא הורתה להפסיק אותו "עד ש(יוספה) תוריד את החצאית". יוספה סירבה, ומנהלת המכון הורתה לבטל את השיעור.

מחאות המשתתפים האחרים באימון הכושר לא הועילו. המנהלת עמדה על שלה: לא יתקיים אימון אם משתתפת בו לובשת שמלה!

יוספה עדיין סירבה לעזוב את המקום, שבו היא מנויה, והתאמנה על מכשירים לבדה.

לדברי יוספה, "לאחר דקות אחדות (המנהלת המקומית) חזרה אליי והודיעה לי שהחברוּת שלי במכון נשללה, שאני מסיגה גבול, והורתה לי לעזוב מייד".

ג'לאל עזבה את המכון, אבל הגישה תלונה במשטרה. היא רואה באיסור להתאמן עם חצאית הפרת זכויות האדם שלה.  "בסך הכל רציתי להתאמן במכון כושר, ואני לא מוכנה לקבל את העובדה שזכויותיי אלו נשללו ממני", התלוננה יוספה.

מתאמנות יהודיות-דתיות אחרות ברשת מכוני הכושר שבסניפה בברוקלין אירעה התקרית, סיפרו שגם הן סורבו להתאמן בחצאיות.

תופעה: נשים אמריקניות-יהודיות חרדיות מתאמנות במכוני כושר

הקהילה רועשת לא רק בגלל הסיפור של ג'לאל, אלא מכך שהוא חשף תופעה שישנם מתנגדים לה בעולם היהודי-חרדי: צעירות חרדיות ששומרות על כושר ומתאמנות במכוני כושר 'חילוניים'.

"הקב"ה רוצה שנדאג לגופנו", הסבירה מתאמנת חרדית צעירה שהתראיינה לאתר חב"ד. לאחר ששמעה על מה שעברה יוספה, אמרה כי "מדובר במקרה מביש ולא מוצדק בעיקר כיוון שלא הייתה על כך כל התראה מראש".

לכל הכתבות החדשות

צילום יוספה ג'לאל מפייסבוק; אילוסטרציה וצילום אילוסטרציה: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה