התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

"ישראל עושה דה-לגיטימציה ל-35% מיהודי ארה"ב"
מאת: רון ניב | פורסם: 08.07.2015 21:45
יהדות ארה"ב סוערת בעקבות ביטול רפורמת הגיור והתבטאותו של שר הדתות החדש לפיו יהודים רפורמים אינם יהודים אמיתיים

היהדות הרפורמית

שיחת היום בקרב יהודי ארצות הברית היא החלטת הממשלה לבטל את רפורמת הגיור בישראל, שנועדה להקל על יהודים רפורמים וקונסרבטיביים כשהם נצרכים למוסדות הדת בישראל, שלובתה באש התבטאויותיהם של שר הדתות החדש, כאילו "רפורמים אינם יהודים אמיתיים"... ושל ח"כ משה גפני, איש אגודת ישראל, כאילו "הרפורמים לוקחים את התורה, קורעים אותה לגזרים ותוקעים סכין בגבה, ויחד עם הקונסרבטיבים גורמים להתבוללות".

הרב ריק ג'ייקובס,מנהיג התנועה הרפורמית בארצות הבריתהרב ריק ג'ייקובס (בתצלום מימין), מנהיג התנועה הרפורמית בצפון אמריקה - המאגדת כמיליון וחצי מיהודי ארה"ב וקנדה (המהווים כ-35% מיהודי צפון אמריקה) והיא התנועה הגדולה ביותר ביהדות אמריקה, תוקף בראיונות לתקשורת האמריקנית את העמדה הישראלית והעביר מסר חריף לממשל הישראלי.

ג'ייקובס נסער משום ש"שעה שאנחנו עומדים בקו הקדמי של חזית המערכה נגד כל ניסיון ויוזמה לדה-לגיטימציה של ישראל, שר בממשלת ישראל עושה דה-לגיטימציה ליהודים הרפורמים, ומסיט לפירוד ולקרע בעם". 

ועל נושא הגיור הוא צוטט: "החלטת ממשלת ישראל מוטעית, כי היא גורמת לכך שיהיה יותר קשה, יותר בעייתי, יותר כואב לאנשים להיכנס לעם היהודי... וזה אובדן גדול לעם היהודי".

השר המתבטא, דוד אזולאי, איש ש"ס, שחטף גם ביקורת מבית, כולל מראש הממשלה, כבר הצהיר בעבר שהרפורמים הם "אסון לעם ישראל", "חוטאים המביאים להתבוללות".

הרפורמים האמריקנים, לעומת זאת, מאמינים שהם התשובה נגד ההתבוללות, והאלטרנטיבה היהודית היחידה להתבוללות. 

הרפורמים לא לבדם. הקהילה הקונסרבטיבית מתבטאת בפחות חריפות, אך בעיקרון מגבה את הרפורמים.

ואפילו בקהילה האורתודוקסית בארה"ב, המהווה כ-10% מכלל היהודים ביבשת, גינו את התבטאות אזולאי, כשבראש המגנים ניצבים חב"ד והסתדרות הרבנים האורתודוקסיים (RCA), זאת למרות שהחרדים-האמריקנים דווקא מגבים את ההחלטה להחזיר את בתי הדין הרבניים בישראל לידי ש"ס.

במרכז היהדות הרפורמית בניו יורק מרכזים גינויים לשר ולהחלטת הממשלה בנושא הגיור מעשרות ארגונים, קהילות ואישים מכל רחבי ארה"ב מכל הזרמים הדתיים-יהודיים - ומתכוונים להגיש אותם עד סוף השבוע ללשכת נתניהו. שם לא מקבלים את 'הסברו' של דוד אזולאי וגם לא מתרשמים מהסתייגות ראש ממשלת ישראל ושרים אחרים מהדברים, שממילא היו רק שמן על מדורת הרברס שנעשה לחוקי הגיור בארץ.

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: Union for Reform Judaism / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה