התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

ה-FBI מאשים קולג' יהודי-אמריקאי בהונאת מילגות: איך לומדים בדטרויט על מילגה אמריקאית וחיים בישראל?
שרות ILUSA | פורסם: 10.07.2015 15:38
איך זה ש-9 מתוך 10 מוסדות החינוך הזוכים לסכומי המילגות הגבוהים ביותר בארה"ב, פר סטודנט, הם מוסדות יהודיים? ואיפה אלפי הסטודנטים שאמורים ללמוד בהם?

שערוריה בקולג' היהודי

"המכון היהודי מישיגן" (MJI)

כ-15 סוכני FBI שפשטו השבוע על "המכון היהודי מישיגן" (MJIשברובע West Bloomfield בדטרויט החרידו את השלווה ששורה על המוסד החינוכי הזה בדרך כלל.

הסוכנים הורו על סגירת המקום. הם ריכזו את כל עובדי הקולג' בחדר הרצאות ונלקחו פרטיהם האישיים, לפני שנשלחו לבתיהם. שעות ארוכות סוכני האפ.בי.איי נברו והחרימו מאות מסמכים ועשרות מחשבים, שהועמסו על משאית והובאו למטה סוכנות החקירות הפדראלית במישיגן.

"המכון היהודי מישיגן" מציע לסטודנטים יהודים לימודים לתארים אקדמאים, כשעיקר התמחותו במתן תואר ביהדות.

החשד הכבד שהוטל על הקולג' היהודי-אמריקני הוא שהונה את רשויות החינוך האמריקאיות על מנת להשיג כספי תמיכה ומילגות בסך מיליוני דולרים עבור סטודנטים יהודים נצרכים כביכול, שכלל לא למדו במוסד ושרובם לא סיימו את לימודיהם בו למרות התמיכה הממשלתית.

בין היתר נמצא, כי חלק גדול מ'תלמידי' הקולג' הם אזרחים אמריקנים מהמגזר החרדי, שלומדים "און ליין", חיים בכלל בישראל וחלקם לומדים 'במקביל' במוסדות חינוך בארץ; הבנים בישיבות והבנות בסמינרים.

זאת לא פעם ראשונה שבה מתעוררים חשדות כלפי מוסדות חינוך יהודיים, בעיקר אורתודוקסיים, המנצלים לרעה את מערכת חלוקת המילגות הפדראליות הנדיבה שמציעה ארה"ב. ובכלל, 9 מתוך 10 מוסדות החינוך הזוכים לסכומי המילגות הגבוהים ביותר בארצות הברית, פר סטודנט, הם מוסדות יהודיים.

"המכון היהודי במישיגן": עסוקים בבנייה ובהתרחבות"המכון היהודי במישיגן": עסוקים בבנייה ובהתרחבות

רק שליש מהסטודנטים הצליחו להשלים תואר

מקור במחלקת החינוך במישיגן גילתה, כי החקירה החלה לבקשת משרד החינוך האמריקני לאחר שבעשור האחרון חל זינוק עצום במספר התלמידים הלומדים בקולג' ובסכומי המילגות שהצליח המוסד להשיג לתלמידים אלו.

"ב-2004, MJI היה קולג' זניח עם פחות מ-300 תלמידים רשומים. גם היום לא תראה הרבה סטודנטים במוסד עצמו, אבל יש להם אלפי תלמידים רשומים והם מתרחבים ובונים (לאחרונה נחנך בניין חדש עבור סגל ההוראה)", מסרה המקור. "התקציבים שהם קיבלו מהממשל עלו בעשרות אחוזים בשנה ומסתכמים ב-10 השנים האחרונות בכ-25 מיליון דולר".

איך זה עבד?

כל סטודנט ממשפחה מעוטת-יכולת שהוא אזרח ארצות הברית זכאי לתמיכה פדראלית בסך כ-5,700 דולר לכל שנת לימודים. "המכון היהודי מישיגן" גבה את הסכום בשם הסטודנט והוא שימש כשכר לימוד.

אלא שחקירת האפ.בי.איי גילתה, כי רק שליש מהלומדים כביכול בקולג' הצליחו להשלים תואר, וכי רבים מהסטודנטים עוזבים את הלימודים לאחר שנה למרות התמיכה.

גם אלו שסיימו את הקולג' בהצלחה נתקלו בבעיות: "המועצה האמריקאית להשכלה גבוהה", המפקחת ומאשרת את תכניות החינוך למכללות עצמאיות, דחתה כמה פעמים את התארים שהעניק המכון לבוגריו, ורק בשנה שעברה אושרו תארים שהנפיק הקולג'.

כך נחשפה שיטת "קח את הכסף וברח", שלטענת ה-FBI הפכה לנוהג בקולג' היהודי-אמריקאי.

בהודעה לעיתונות, "המכון היהודי מישיגן" הודיע כי הוא ממשיך לפעול כרגיל, מחוייב לאלפי הסטודנטים שלו ול-100 אנשי הסגל. "לא נספק שום תגובה נוספת, עד שנקבל מידע מלא על החשדות נגדנו", מסר בכיר בקולג'.

לכל הכתבות החדשות

צילום אילוסטרציה: freedigitalphotos.net  / וצילומים מאתר MJI

הוסף תגובה חדשה