התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

היי, זה בן-דוד של מישל אובמה: הכירו את "הרב הראשי השחור" הראשון של יהודי ארה"ב
מאת: דוד חריש | פורסם: 13.07.2015 19:20
הוא התגייר עוד ב-1972, הוסמך לרבנות ע"י התנועה הקונסרבטיבית, הקים את זרם "השחורים העברים הישראלים" ומשימתו הראשונה ליצור ברית עם הישראלים האתיופים

הרב הראשי השחור הראשון בארה"ב, קייפרס פאניי, בחברת הזוג הנשיאותי ואשתו בבית הלבן בוושינגטון

הרב הראשי השחור הראשון בארה"ב, קייפרס פאניי, בחברת הזוג הנשיאותי ואשתו בבית הלבן בוושינגטון

היהודי של אובמה: בן דודה של הגברת הראשונה של ארצות הברית מישל אובמה, יהפוך בקרוב להיות "הרב הראשי האפרו-אמריקני" הראשון של יהודי ארה"ב. על מינויו המתוכנן של קייפרס פאניי (Capers Funnye) הודיע ועד בינלאומי של רבנים רפורמים, והוקס הראשמי יתקיים בסתיו בשיקגו.

איך בדיוק השיוך המשפחתי לנשיאות?

אמו של פאניי היא אחותה של סבה של מישל אובמה.

קייפרס פאניי

פאניי עבר גיור קונסרבטיבי בשנת 1972 וכמה שנים אחר כך הוסמך להיות רב על ידי בית דין של התנועה הקונסרבטיבית בארצות הברית. הוא התפרסם בשנים האחרונות לא רק כקרוב למשפחה הנשיאותית (Obama's Rabbi מכנים אותו בבית הלבן), אלא גם כמנהיג "הקהילה האתיופית-עברית בית שלום בני זקן" שהקים בשיקגו - קהילה שחבריה רואים עצמם כצאצים של בני ישראל ואף שומרים על חלקים ממצוות התורה וההלכה היהודית, אך אינם מתקבלים כיהודים ע"י הרבנים האורתודוקסים ורבנים קונסרבטיבים לא מעטים, שמערערים ולא יכירו במינויו.

קייפרס פאניי קורא בתורה בבית הכנסת "בית שלום" של קהילת "השחורים העברים הישראלים"הרב קייפרס פאניי קורא בתורה בבית הכנסת "בית שלום" של קהילת "השחורים העברים הישראלים"

פאניי מחשיב עצמו "יהודי מבחירה, גר צדק", והוא כבר חבר מזה מספר שנים ב"מועצת הרבנים של שיקגו". פעילותו מקיפה ארגונים יהודים-אמריקנים רפורמים רבים, ובין היתר הוא מראשי המאבק לשחרור המרגל הישראלי-אמריקני ג'ונתן פולארד.

לזרם שבראשו הוא עומד פאניי קרא "השחורים העברים הישראלים". לתפיסתו, הוא ממשיכה של קהילה שחורה-יהודית שקיימת מאז שנות ה-20 של המאה ה-20. הוא ביקר בישראל כמה פעמים, ופעם אף נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בהשראתו, "השחורים העברים הישראלים" מפעילים כמה בתי כנסת ברחבי ארה"ב, באיים הקאריביים, בדרום אפריקה, באוגנדה ובניגריה, עם מגמות התרחבות למדינות אפריקאיות נוספות.

בין משימותיו הראשונות כרב הראשי השחור הראשון של יהודי ארה"ב, פאניי רואה צורך מרכזי להדק קשרים עם הקהילה היהודית האתיופית הן בישראל והן בארה"ב.

לכל הכתבות החדשות

צילום ראשי: הבית הלבן; צילומי מסך: יו טיוב

הוסף תגובה חדשה