התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

עדות עיתונאי יהודי-אמריקאי ששב מאיראן: היהודים אמנם אזרחים סוג ב', אך אינם חוששים להסתובב ברחובות טהרן עם כיפה על הראש
מאת: דוד חריש | פורסם: 12.08.2015 21:38
גם מתנגדי הסכם הגרעין וגם תומכיו ימצאו ראיות לעמדותיהם בעדותו האישית של העיתונאי היהודי הראשון שהורשה לבקר בטהרן מאז 1979. מסמך מרתק

לארי קוהלר־אסס, סגן עורך החדשות של השבועון היהודי הניו יורקי Forward, בחברת חבר פרלמנט איראני

לארי קוהלר־אסס, סגן עורך החדשות של השבועון היהודי הניו יורקי Forward (משמאל), בחברת חבר פרלמנט איראני

לארי קוהלר־אסס, סגן עורך החדשות של השבועון היהודי הניו יורקי Forward, שזכה החודש להיות העיתונאי היהודי הראשון שקיבל אשרת כניסה לאיראן מאז 1979, פירסם היום את רשמיו ועדותו האישית - ועל רקע המאבק המתנהל על הסכם הגרעין סביב גבעת הקפיטול, כותרתו הראשית היא שמצא רק מעט מאוד ראיות לטענה לפיה איראן אכן רוצה להשמיד את מדינת ישראל כפי שטוענים מתנגדי הסכם הגרעין.

החלק המעניין ביותר בביקורו היו פגישותיו של לארי עם חברי הקהילה היהודית בטהרן, המונה להערכת השלטונות בין 9,000 ל-20,000 בני אדם.

להפתעתו, לא חששו היהודים להתלונן בקול גדול על חוקים מפלים שאוסרים עליהם, בין היתר, לעבוד בממשל. "קהילת יהודי טהרן הם אמנם אזרחים סוג ב', אך הם מוגנים היטב, כתב קוהלר־אסס. "הקהילה מורכבת ברובה מבני מעמד בינוני ואמידים, שאינם חוששים להסתובב ברחובות טהראן עם כיפה על ראשיהם. התרשמתי שממשלת איראן מבדילה בצורה ברורה בין העויינות ל'ישות הציונית' לבין כיבוד היהודים החיים בארצם".

היהודי-האמריקאי הראשון בטהרן מאז המהפכה האיסלאמית, לארי קוהלר־אסס, בחברת משפחה איראנית 'מן השורה'

היהודי-האמריקאי הראשון בטהרן מאז המהפכה האיסלאמית, לארי קוהלר־אסס (במרכז), בחברת משפחה איראנית 'מן השורה' 

לשון חופשיה ומשוחררת

התובנה העיקרית שהביא עמו קוהלר־אסס לאחר 7 ימים ברפובליקת האייתולות האיסלמית היא שהעם, ובעיקר יהודי המדינה, להוטים לתקשר עם העולם החיצון ואינם חוששים להשמיע ביקורת על ממשלתם. קוהלר־אסס, מודע לעובדה שאין חופש עיתונות באיראן, התרשם מ"הלשון החופשיה והמשוחררת" של בני שיחו.

"בניגוד לסטריאוטיפ של מדינה איסלאמית פאשיסטית, מצאתי יחסים דינמיים של תן וקח בין הממשלה התיאוקרטית לבין העם, שלעיתים קרובות מסתייג ממנה ומתנגד לה", כתב קוהלר־אסס. "התרשמתי שוב ושוב מנכונותם של האיראנים להשמיע ללא כל חשש ביקורת חריפה וארסית על ממשלתם ומנהיגיהם, ולפעמים אפילו הסכימו שאצלם ואקליט אותם אומרים את הדברים".

מקום קבורתו של האייתולה חומייני היה עוד תחנה בביקורו של העיתונאי היהודי-אמריקאי לארי קוהלר־אסס באיראן

מקום קבורתו של האייתולה חומייני היה עוד תחנה בביקורו של העיתונאי היהודי-אמריקאי לארי קוהלר־אסס באיראן

תמיכה בפתרון שתי המדינות

מנגד, טוען העיתונאי, ששמע הרבה ביקורת על ממשלת ישראל ועל מדיניותה כלפי הפלסטינים. "איראנים מן השורה, שאיתם שוחחתי, אמנם לא הראו עניין כלשהו בהתקפה על ישראל. אך מצד שנילאף אחד לא היו מילים חמות על המדינה היהודית. כשלחצתי עליהם בשאלה אם הם מתנגדים למדיניותה של ישראל או לעצם קיומה, אחדים הדגישו שהם מתנגדים למדיניותה (ולא לקיומה)", כתב קוהלר־אסס. "רוב האיראנים דיברו יותר על קשייהם כתוצאה מהבידוד שבו נתונה ארצם ועל המאבק הכלכלי הפרטי שלהם".

ועם זאת, בראיון עם כמה כוהני דת מוסלמים בכירים, ממקורביו של האייתוללה חמינאי, הופתע לשמוע תמיכה בפתרון שתי המדינות.

עד כמה היה הביקור 'היהודי' באיראן נטול צנזורה?

לארי עבד עם מתורגמן ומלווה-מדריך שהוצמדו אליו ע"י משרד ההסברה האיראני מרגע ירידתו מהמטוס בטהרן. עם זאת, הוא טוען שהוא החליט את מי יראיין, עם מי ייפגש ומה ישאל.

קוהלר־אסס, שלימד בצעירותו אנגלית באיראן שנים אחדות לפני המהפכה האיסלאמית, ניסה במשך שנתיים - מאז מינויו של חסן רוחאני כנשיא איראן, לחזור לשם כעיתונאי. ללא הצלחה.

הוא גם ניסה לראיין את רוחאני כשזה ביקר באו"ם בספטמבר 2013, אך המשלחת האיראנית בלמה אותו.

האשרה ניתנה בסופו של דבר בזכות התערבותו של מוריס מותאמד, יהודי-איראני שהיה בעבר חבר בפרלמנט האיראני, שנתן בידו מכתב המלצה ופעל ב'חלונות הגבוהים'.

האשרה ניתנה ל-7 ימים, וקוהלר־אסס נדרש לנצל אותה תוך 30 יום. בקשתו להאריך את האשרה סורבה. 

ג'יין אייזנר, העורכת הראשית של "פורוורד", היטיבה לסכם את מסעו של סגנה:

"אלה שמבקשים הבטחות, שהנגישות לסחר ולכספים יעזרו לאיראן להפוך למדינה נאורה יותר, שתשפר את חייהם של בני עמה ותחדל לייצא טרור והרס - ימצאו בעדותו של לארי ראיות למכביר... אך גם אלו שחוששים כי שנאתה של איראן לישראל ולארה"ב תמשיך להתקיים בכל עוזה, ושאין לבטוח בה ולהניח לה להשיג פוטנציאל גרעיני - ימצאו ראיות רבות שתומכות בדעתם".

למאמר במלואו (באנגלית)

לכל הכתבות החדשות

צילומים: לארי קוהלר־אסס / Forward

הוסף תגובה חדשה