התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

נפתחה חקירה נגד כ-40 בתי"ס יהודיים בניו יורק על קבלת תמיכות ציבוריות בלתי מוצדקות
מאת: דוד חריש | פורסם: 25.08.2015 14:28
החקירה נפתחה בעקבות תלונה של בוגרים, הורים ומורים, הטוענים שבוגרי מוסדות החינוך האורתודוקסיים חסרים השכלה בסיסית בנושאים חיוניים כמו מתימטיקה ואנגלית


בי"ס יהודי אורתודוקסי בברוקלין (למצולמים אין שום קשר לכתבה)בי"ס יהודי אורתודוקסי בברוקלין (למצולמים אין שום קשר לכתבה)

מימון ישיבות אינו רק נושא ישראלי בוער.

עיריית ניו יורק פתחה השבוע בחקירה נגד 39 בתי ספר יהודיים אורתודוקסיים וישיבות בעיר בחשד שהן זוכות בתמיכות וקיצבות עירוניות כאילו היו מוסדות אקדמייםלמרות שאינם עומדים בסטנדרטים המינימליים הנדרשים ממוסדות אקדמיים בארה"ב, בייחוד בכל הקשור ללימודים כלליים.

החקירה נפתחה בעקבות תלונה של בוגרים, הורים ומורים מאותם מוסדות, ש-52 מהם התאגדו לעמותה והתלוננו למחלקת החינוך בעירייה. על פי טענת הבוגרים, כשסיימו את לימודיהם וניסו להשיג עבודות ראויות, גילו כי הם חסרים השכלה ומידע בסיסיים בנושאים חיוניים כמו מתימטיקה, ביולוגיה, היסטוריה ואפילו אנגלית.

החקירה תקיף גם בתי ספר יסודיים יהודיים דתיים בעיר, בחשד שבהם ילדים עד גיל 13 לומדים פחות מ-6 שעות בשבוע לימודי כלליים (המכונים בישראל לימודי ליב"ה).

"לאמיתו של דבר העירייה יודעת על מה שקורה בישיבות מזה שנים", אמר נציג עמותת הבוגרים המתלוננים. "אבל הפוליטיקאים מעדיפים לעצום עיניים, בגלל היכולת של הישיבות האלו להביא עשרות-אלפי מצביעים מאורגנים לתמיכה בפוליטיקאי זה או אחר, שמסייע להם לעצור כל בדיקה או ערעור על סף הדלת.

"המציאות בבתי הספר ובישיבות הללו היא שלימודים שאינם לימודי קודש נחשבים לא חשובים, ואפילו כפגיעה של ממש ביהדות. והם הצליחו להסתיר את התנהלותם מהרשויות במשך שנים ארוכות".

לדברי בוגרים, העניינים מגיעים לאבסורד כאשר ילדים לומדים חיבור בסיסי, אבל אין די שעות ללמד אותם חיסור בסיסי...

מקור המעורה בחקירה הבטיח, כי החוקרים מטעם העירייה יבחנו לעומק את תכניות ותכני הלימודים במוסדות, שרובם נמצאים במנהטן. הבעיה העיקרית, הודה המקור, היא 'כשרונם' של הישיבות להערים על הרשויות באמצעות מצגי שווא של עמידה בקריטריונים.

החוק האמריקני מחייב כל בית ספר - גם אם הוא פרטי, להעניק לתלמידיו חינוך המקביל, לכל הפחות, לזה שמקבלים תלמידים בבתי הספר הציבוריים, והעיריות הן שאמונות על הפיקוח ואכיפת החוק.

‫לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה