התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

האם יהודי ארה"ב בכיס של אובמה?
מאת: רון ניב | פורסם: 31.08.2015 15:38
בראיון ראשון מזה 7 שנים לעיתון יהודי-אמריקני, אובמה מצד אחד משפד את נתניהו וישראל, ומצד שני מלטף את הקהילה היהודית בארה"ב ומפציר במתנגדיו לא לבזבז זמן

קשה להאמין, אבל נשיא ארה"ב ברק אובמה לא העניק מאז בחירתו לנשיאות ב-2008 אף לא ראיון אחד לכלי תקשורת יהודי בארה"ב... עד היום.

כחלק מפניותיו הממוקדות לקהילה היהודית בארה"ב, אובמה השיב בימים האחרונים בבית הלבן לשאלות (לא ממש נוקבות) של נציגי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב, בשיחת ועידה חיה שצפו בה מאות מנהיגי ארגונים יהודיים... והעניק ראיון לשבועון היהודי הניו יורקי 'הדמוקרטי' Forward.

"יהודי ארה"ב לא בכיס של נתניהו"

מצד אחד, אובמה משפד את נתניהו וישראל. מצד שני, מלטף את הקהילה היהודית בארה"ב:

"לא הייתי בתפקידי אלמלא התמיכה היוצאת מהכלל שקיבלתי מהקהילה היהודית במשך כל הקריירה הפוליטית שלי... לא רק בחרתם בי, אלא גם נתתם לי רעיונות, ערכים ותמיכה שעזרו לעצב את האישיות שלי כפי שאני היום... הידידות היא לכל החיים וזה כולל ידידות עם אנשים שמתנגדים להסכם הגרעין.

"הקהילה היהודית מעולם לא ביססה את הדעות הפוליטיות שלה על סמך נושא אחד. יש נושאים אחרים שמעניינים ומדאיגים אותה, ואלו הנושאים המרכזיים במצע המפלגה הדמוקרטית - הלוואות סטודנטים, משק בית, עוני ובריאות האשה. יהודי ארה"ב מגוונים מבחינה אינטלקטואלית ועם הרגליים על הקרקע מבחינה מוסרית, ואתם מאמין שתבינו בסופו של דבר את הערך של ההסכם עם איראן ברגע שהעשן שאופף את הדיון הציבורי בנושא יתפזר".

"אני נפגע כשקוראים לי אנטישמי"

שאלת השאלות, האם אובמה אנטישמי, נענית חלקית:

"אני נפגע באופן אישי מאמירות שמאשימות אותי באנטישמיות... אין שביב של ראייה לכך. זה קורה גם בנושאים שנוגעים לאפרו אמריקנים כשמאשימים אותי שאני לא שחור מספיק. זה כיוון מסוכן".

לדעת הנשיא, דבקה בו תדמית האנטישמי בשל חילוקי הדעות בינו לבין ראש ממשלת ישראל בפרט וממשלת ישראל בכלל, על "נושאים ספציפיים".

"אמרתי בעבר ואמשיך להגיד - אם איכפת לך באמת מישראל, יש לך מחויבות להיות כן, כפי שתעשה עם כל חבר... אנחנו לא מסכימים באופן אוטומטי עם כל החברים שלנו. אלו שקרובים אלי, גם אלו שלא מסכימים איתי בנושאים שונים, לעולם לא יאמרו דברים כאלה עלי (שאני אנטישמי)".

"יחסי ישראל-ארה"ב אינם פוליטיקה"

ואובמה, כאמור, לא מסתיר שיש לו בטן מלאה מביבי ומישראל:

"הלובינג של ממשל נתניהו, פעילויות שמבוצעות בקונגרס בוושינגטון, הופכות את ישראל לנושא פוליטי שגורם לפילוג בין המפלגות... ואני רוצה שיהיה ברור לקוראים ולכל מי שאכפת לו מיחסי ארה"ב-ישראל: אחד העקרונות החשובים של היחסים האלה, הוא שיחסי ישראל-ארה"ב שנמשכים מזה דורות אינם נושא פוליטי, אלא נובעים מערכים משותפים ומאמונה בדמוקרטיה. והתמיכה הדו-מפלגתית בישראל היא קריטית ליחסים חזקים בין המדינות".

הרגיזה את הנשיא במיוחד הופעתו של ראש ממשלת ישראל בקונגרס:

"אם אני הייתי הולך לכנסת ומנסה לעשות לובינג בעד עמדה המנוגדת לעמדת ראש הממשלה אני מניח שהיו מורמות כמה גבות בישראל". 

"חיזבאללה הוא סכנה לישראל יותר מאיראן"

כל הראיון עם אובמה נועד כמובן למטרה אחת - הסכם הגרעין עם איראן. אובמה, כידוע, לא מאמין שנשקפת סכנה קיומית לישראל ומוכן להרגיע את נתניהו בסיוע ביטחוני כמעט בלי גבול, תוך שהוא מנפנף בעובדה שהסכם הסיוע הביטחוני של ארה"ב לישראל עומד לפוג ב-2017.

אובמה טוען בראיון, שתקציב הביטחון של איראן עומד על 15 מיליארד דולר, שעה שמדינות המפרץ ביחד משקיעות בערך פי 8 בביטחונם.

הוא מאמין שהיכולות הקונבציונליות הצבאיות של ישראל עולות בהרבה על כל יכולת איראנית... ו"ברור שאי אפשר להשוות את צבא ארה"ב לאיראן".

הוא מבטיח שההסכם יוודא שלאיראן יהיה לה נשק גרעיני, "הכלי היחיד שיכול לשנות את המזרח התיכון".

לעומת זאת, מזהיר אובמה שאם יידחה ההסכם "איראן תיקח את ההובלה, ארה"ב וישראל יבודדו, הסנקציות יתפוררו ואיראן תוכל להתקדם לגרעין בלי פיקוח".

בשורה האחרונה קורא הנשיא ליהודים לא להלחם נגד ההסכם ולישראל להפסיק להלחם נגד ההסכם - זה "בזבוז זמן" לדעתו, ולהתרכז בחיזוק היכולות הצבאיות של צה"ל.

לדעת נשיא ארצות הברית, הסכנה האמיתית לישראל היא מחיזבאללה, ומבטיח לעזור למנוע מהם לקבל טילים איראנים שעלולים לאיים על תל אביב.

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך: Washington Post / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה