התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

אוסף תרומות לתושבי שדרות - ומטייל מסביב לעולם
מאת: דוד חריש | פורסם: 22.09.2015 12:08
בהחלטה חסרת תקדים הפיצה הסתדרות הרבנים בארה"ב בקרב חבריה "רשימה שחורה" של אוספי תרומות מקצועיים בנסיון לבלום תופעה מאוסה הבאה על חשבון נצרכי אמת

רבנים נלחמים בשרלטני תרומות

התופעה מוכרת ערב חגי ישראל לכל יהודי תורם, לארגונים ולרבנים: שורות מבקשי הצדקה והנדבות. רבים מאוד מהם אנשי אמת הזקוקים לעזרת הציבור ואלו שידם משגת. אך אחרים לא כאלה, ותופעת השרלטנים המנסים לאסוף צדקה במסווה של מסכנוּת הגיעה בשנים האחרונות לשיאים חדשים.

בין כסה לעשור החליטה השבוע הסתדרות הרבנים בארה"ב (Rabbinical Council of the United States - RCA), להפיץ בקרב רבנים חברי הארגון "רשימה שחורה" של שרלטני תרומות. לא החלטה פשוטה, ורבנים לה התנגדו לה משום שהיא "מביישת ברבים". אך דובר של הארגון הסביר, כי לא היה מנוס אלא להתחיל להלחם בתופעה מכוערת, מאוסה ולמרבה הצער מושרשת זו.

ברשימה מופיעים 10 בני אדם, כולם תושבי ניו יורק והסביבה, בצירוף תמונותיהם ותיאור מעשי מרמה המיוחסים להם.

בהמשך, אומרים ב-RCA, יתווספו לרשימה שרלטנים נוספים מכל רחבי ארצות הברית והיא תעודכן מעת לעת.

רבנים נלחמים בשרלטני תרומות

אשתו חולה במחלה סופנית - והוא בכלל לא נשוי 

ההחלטה להלחם בתופעה בריש גלי נפלה לאחר שהתגלה, כי חלק מהשרלטנים חברים ב'כנופיה' מאורגנת, שמטרתה לאסוף כספים שלא כדין. אנשי הקבוצה נוהגים להציג את עצמם כחולים קשים או כבני משפחה של חולים קשים, הם מפנים ארגונים ורבנים 'רכים' זה לזה, ומפעילים מעין רשת הממפה את מגוון אפשרויות המרמה.

אחרים מציגים עצמם כ"נציגים מישראל" שאוספים כספים כביכול לטובת ארגונים בארץ.

כך, לדוגמא, מגייס צדקה מקצועי התגלה כאזרח ישראלי המציג עצמו כתושב שדרות המנהל ארגון לסיוע לתושבים נזקקים בעיר, אך בפועל חי ברווחה בברוקלין ומבלה את התקופות שבין החגים בטיולים מסביב לעולם.

מוקע אחר טוען שהוא אוסף כספים לטובת אישתו שהיא חולה סופנית, אך בחקירת הסתדרות הרבנים התגלה שאינו נשוי כלל, אלא מהמר כרוני.

בין השמות גם בני זוג: אישה המציגה עצמה כחולה נוטה למות ובעלה האומלל. למעשה, שניהם בריאים ושלמים ו'מתפרנסים' ברווחה מאיסוף צדקה ותרומות.

לרוב נמנעים רבנים מלפרסם הודעות שכאלו, בשל חשש משיימינג, אך נראה שליהדות האמריקאית נמאס מהשרלטנים. 

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה