התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

פרשת "היטלר והמופתי": כשפוליטיקה דורסת היסטוריה
מאת: רן פרידמן | פורסם: 26.10.2015 01:16
נתניהו אמנם דיבר על המופתי שהסית את היטלר להשמדת היהודים, אך למעשה הוא דיבר על ההסתה לגל הטרור האחרון שמגיעה מן המנהיגות הפלסטינית

נתניהו על בימת הקונגרס הציוני העולמי; ובצילום הקטן המופתי הירושלמי מתקבל בגרמניה הנאציתנתניהו על בימת הקונגרס הציוני העולמי; ובצילום הקטן המופתי הירושלמי מתקבל בגרמניה הנאצית

בנאומו השבוע בפני הקונגרס הציוני העולמי שהתכנס בירושלים, יצא ראש הממשלה בנימין נתניהו בהכרזה מפתיעה שלפיה המופתי הירושלמי מימי המנדט, חאג' אמין אל-חוסייני, הוא זה שהטמיע את רעיון השמדת העם היהודי בראשו של היטלר כאשר השניים נפגשו בגרמניה הנאצית בנובמבר 1941.

ידיעה זו ממשיכה להכות גלים בתקשורת העולמית עקב הגינויים הנרחבים שהיא קיבלה מקרב הקהילה האקדמית בעולם.

נתניהו אינו איש טיפש - הוא אדם משכיל ואף בן של היסטוריון ידוע. אז מדוע לו לצאת בידיעה שגויה? אפילו אם נניח שיש לו הוכחות חדשות שאכן טענתו נכונה, מדוע לא פירסם אותן קודם לכן אלא דווקא עכשיו, באמצע גל הטרור הנוכחי? כפי שהכותרת רומזת - הכול פוליטיקה.

רגע ה"יוריקה"

חאג' אמין אל-חוסייני נולד ב-1895 למשפחה דתית מיוחסת בירושלים. ב-1921 מונה למופתי (פוסק הלכה מוסלמי) של ירושלים תחת שלטון המנדט הבריטי ושנה מאוחר יותר מונה להיות ראש "המועצה המוסלמית העליונה", מוסד שייצג את הציבור המוסלמי בארץ מול הרשויות הבריטיות.

דרך שני תפקידים אלו צבר אל-חוסייני כוח רב בקרב הציבור הערבי בארץ ישראל, והפך במהרה למנהיגם הבולט ביותר.

הצגת הבכורה שלו בסכסוך הערבי-יהודי הייתה במאורעות תר"פ (1920), בה הוא וחבריו הצליחו להסית קהל ערבי גדול שחזר מחגיגות נבי מוסא לטבוח ביהודי העיר העתיקה בירושלים במשך 4 ימים.

לאחר שראה כי טוב, המשיך בפעולות הסתה נגד יהודים שגררו אירועים דומים גם בהמשך הקריירה הציבורית שלו.

כפי שקל להבין, האיש הוא לא מיקירי ישראל, ולכן אין זה מפתיע שכאשר המפלגה הנאצית עלתה לשלטון בגרמניה בשנת 1933, אל-חוסייני מיהר להביע את תמיכתו הפומבית בה.

לאחר שיצר קשר רשמי עם גרמניה הנאצית ואף הצליח לגייס ממנה כספים, נפגש אל-חוסייני עם אדולף היטלר בנובמבר 1941.

בשיחתם הם דנו בבעיה היהודית העולמית ועל הצורך לחסלה, כשאל-חוסייני מנסה למשוך מהיטלר הבטחות בנוגע למניעת הגירה יהודית, השמדה עתידית של יהודים במזרח התיכון וקבלת עצמאות ערבית בשטח שחשוב לו יותר מכל - ארץ ישראל.

אך האם בפגישה זו התקיים במוחו של היטלר רגע ה"יוריקה", שבו החליט שבמקום לגרש את היהודים מאירופה, עדיף לו להשמיד אותם כליל?

מה שנתניהו התכוון...

אלו העובדות: רעיון הפתרון הסופי לשאלת היהודים היה משאלת ליבו של היטלר זמן רב לפני פגישתו עם אל-חוסייני. בנוסף לאין ספור הטיעונים בעד מחיקת הגזע היהודי מן העולם, ספרו "מיין קאמפף", שנכתב 16 שנים לפני הפגישה עם המופתי, אף מכיל קטע בו היטלר טוען שחיי גרמנים רבים היו ניצלים במלחמת העולם הראשונה לו כמה עשרות-אלפי יהודים היו מורעלים בגז.

כשנה לפני הפגישה ביניהם החל היטלר ברצח המוני של חולי נפש ונכים באמצעות תאי גזים.

כמעט חצי שנה לפני הפגישה ביניהם החל הרצח ההמוני של יהודים על ידי כוחות צבא גרמנים.

כחודשיים לפני הפגישה החל השימוש במשאיות גז להשמדת יהודים.

באותו חודש שבו התקיימה הפגישה הוקם כבר מחנה ההשמדה חלמנו בפולין.

לכן, טענתו של נתניהו לפיה רעיון השמדת העם היהודי לא הגיע למוחו הקודח של היטלר מעצמו, ואף לא ממאות מנהיגים, גנרלים ושרים אחרים שפגש במהלך כהונתו אלא דווקא מהמופתי הירושלמי אל-חוסייני, שקולה לדעתי לטענה שלפיה רעיון הטלת פצצות האטום על הירושימה ונגסאקי הופיע במוחו של הנשיא הארי טרומן רק משום שנפגש עם ראש עיריית עתלית שונא היפנים מספר חודשים לפני כן.

אף על פי כן, אמירתו של נתניהו נושאת סאב-טקסט חשוב בתוכה: הוא אמנם מדבר על המופתי שהסית את היטלר להשמדת היהודים, אך למעשה הוא מדבר על ההסתה לגל הטרור האחרון שמגיעה מן המנהיגים הפלסטינים.

הבעיה היא שבטענתו שופך בעצם נתניהו את התינוק עם מי האמבט, שכן אימרה זו גורמת לישראל נזק ב-3 מישורים חשובים שונים:

* מבחינה היסטורית היא מזכה במובן מסוים את היטלר מסעיף המחשבה על הפתרון הסופי.

* מבחינה דיפלומטית היא ייצרה מבוכה שכן היא גרמה לקנצלרית הגרמניה אנגלה מרקל להודיע שוב שגרמניה היא האחראית הבלעדית לשואה היהודית.

* ומבחינה תדמיתית היא מציגה את ישראל ככזו שתהיה מוכנה לומר הכול על מנת להכפיש את הצד השני בסכסוך.

הניסיון לערבב היסטוריה עם פוליטיקה עכשווית הוא ניסיון מסוכן, על אחת כמה וכמה כשמדובר בנושא רגיש כמו השואה. לנו נותר ללמוד ממקרה זה שלא כל מטרה מקדשת את אמצעיה- טובה וראויה ככל שתהיה.

רן פרידמן כותב ל-IsraeliLifeUSA.com על נושאי ביטחון, ערבים והעולם המוסלמי, שאותם הוא לומד באוניברסיטה העברית בירושלים, שם הוא משמש גם כדובר התא האוניברסיטאי של "התנועה לאיכות השלטון בישראל". הוא ישתלם בנושאים אלו בקרוב בזכות מילגה שקיבל באוניברסיטת ניו יורק.

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך מ-IshareIsrael / יו טיוב; הצילום הקטן מהארכיון הלאומי בגרמניה

הוסף תגובה חדשה