התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

טרנסג'נדרים ברוכים הבאים לבתי הכנסת הרפורמים בארה"ב
מאת: רון ניב | פורסם: 10.11.2015 02:56
בהשראת הטרנסג'נד המפורסם ביותר בעולם, התנועה היהודית הגדולה ביותר בארה"ב החליטה להוסיף להומואים וללסביות שצירפה עוד ב-1977 גם את הא-מיגדריים

שיחת היום בעולם היהודי ומעבר לו היא ההחלטה הדרמטית של הזרם היהודי הרפורמי - התנועה היהודית הגדולה ביותר בארה"ב, לפתוח את שעריו, מוסדותיו, בתי הכנסת ובתי הספר שלו בפני טרנסג'נדרים, שיוכלו להיות חברי קהילות כפי שהם. כ-35% מיהודי ארצות הברית הם רפורמים.

ההצעה, שהונחה על הפרק בכינוס התנועה שהתקיים באורלנדו שבפלורידה, מורה לקהילות הרפורמיות להקצות לטרנסג'נדרים חדרי שירותים שייועדו להם בלבד, להנחות את חברי הקהילות להשתמש  משפה נקייה מאזכורי מיגדר ולערוך קמפיין הסברה בנושאי מגדר בייחוד למורים בבתי ספר של התנועה.

התנועה הרפורמית הייתה גם הראשונה - והיחידה עד כה, שעוד ב-1977 פתחה את דלתותיה לפני קהילת הלהט"ב וכיום פועלים כמה וכמה בתי כנסת ייחודים להומואים ולסביות בחסות התנועה הרפורמית - מווסט הוליווד שבלוס אנג'לס ועד מנהטן, ניו יורק.

תומכי ההצעה אמרו, כי "אם אנחנו יהודים רפורמים, אז זה אומר גם פתיחוּת לטרנסג'נדרים".

חלק מהתומכים לא הסתירו את העובדה שיציאתו מהארון של הטרנסג'נד המפורסם ביותר בעולם, כוכב האתלטיקה לשעבר ששינה את שמו לקייטלין ג'נר בעודו הופך לבעל זהות נשית, השפיעה ביותר על החלטתם.


אחרים ציינו שממילא התנועה התירה כבר לשיקול דעתם של רבניה החלטות ספציפיות הנוגעות לטרנסג'נדרים בקהילותיהם.

כך או כך, בעד ההצעה הצביע רוב מוחלט בכנס שבו השתתפו ראשי קהילות מכל רחבי היבשת.

איך תבוצע ההחלטה בפועל?

זה יתחיל עם הילדים במערכות החינוך של התנועה הרפורמית, שבהם יחנכו שלא להשתמש בתארים מיגדריים, כמו "אדוני" או "גברתי" כאשר הזהות המינית של אדם מטושטשת.

הרבנים הרפורמים מצידם משחיזים עטים להתמודד עם פסקי הלכה שיידרשו. למשל, האם מותר לצרף טרנסג'נדר שהיה אישה למניין?... או מה באשר לברית מילה כשמדובר בגיור של טרנסג'נדר שאין לו פין?...

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה