התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

הקרב על הקול היהודי: מה הבטיחו המועמדים לנשיאות ארה"ב ל-AIPAC?
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה״ב | פורסם: 22.03.2016 02:34
4 מהמועמדים לנשיאות ארצות הברית התחרו בוועידה השנתית של השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון על עוצמת תמיכתם בישראל ופיזרו הבטחות לימין ולשמאל

דונלד טראמפ

דונאלד טראמפ בוועידת איפא״ק שהתקיימה בוושינגטון: למרות חששות וחרם רבנים שהוטל עליו, איל ההון המועמד התקבל בתשואות רבות והיה ׳כוכב׳ ועידת השדולה הפרו-ישראלית

הוועידה השנתית של השדולה היהודית הפרו-ישראלית בוושינגטון, AIPAC, שרשמה השנה השתתפות שיא של 18,000 בני אדם, נתנה במה למועמדים לנשיאות ארצות הברית, ש-4 מהם קיבלו אותה ופיזרו במשך שעות ארוכות הבטחות לימין ולשמאל והתחרו בעוז על עוצמת תמיכתם בישראל בנסיון לגרוף את הקול היהודי באמריקה.

רק המועמד הדמוקרטי, היהודי היחיד במירוץ, ברני סנדרס אמר "תודה, לא", כשהוא מתרץ את אי הופעתו בהתחייבויות קודמות. במטה שלו לא 'בונים' על תמיכה יהודית במועמד 'הסוציאליסטי', על אחת שסנדרס מרוכז כולו בגריפת קולות אפרו-אמריקנים והיספאנים.

אייל שמיר, פרשן IsraeliLifeUSA.com לענייני ארה"ב, ריכז עבורנו את הבטחות המועמדים לנשיאות כפי שהשמיעו בפני באי ועידת איפא"ק.

דונאלד טראמפ מנופף לקהל בוועידת איפא״ק שהתקיימה בוושינגטון: למרות חששות וחרם רבנים שהוטל עליו, איל ההון המועמד התקבל בתשואות רבות

הבטחות דונלד טראמפ:

המועמד הרפובליקני המוביל מבטיח שהעדיפות העליונה שלו עם התמנותו לנשיא תהיה להפגש עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, לפרק את "ההסכם הנורא" עם איראן ולנתץ את תשתית הטרור האיראנית בעולם.

טראמפ מבטיח להטיל וטו אמריקני כנגד כל נסיון של האו״ם או של כל גורם בינלאומי אחר לכפות על ישראל הסכם עם הפלסטינים. כנשיא הוא יבהיר לפלשתינים, כי לשיחות שלום הם יצטרכו לבוא ללא תנאים מוקדמים ובידיעה שהברית בין ישראל לארה״ב בלתי שבירה.

טראמפ מבטיח להעביר את שגרירות ארה"ב בישראל מתל אביב ל"בירה הנצחית של ישראל".

"כשאהיה נשיא", סיכם טראמפ, "נבטיח שלא יהיה שום פער בין ארה"ב לבין ישראל והימים שבהם מתייחסים לישראל כאזרח (אמריקני) סוג ב' יסתיימו ביום הראשון לכהונתי".

הילארי קלינטון

הבטחות הילארי קלינטון:

המועמדת הדמוקרטית המובילה מבטיחה שאם תיבחר לנשיאות היא תבטיח שישראל תשמור על הפער האיכותי - הצבאי והאסטרטגי, מול אוייביה. "אצייד את ישראל במיטב הנשק, המטוסים והטילים, כדי שתוכל לעמוד מול כל מתקפה".

מייד לאחר שתיבחר תזמין קלינטון את נתניהו לבית הלבן בוושינגטון, ובמקביל תשגר משלחות מהפנגטון והבית הלבן לישראל. כל זאת במטרה "להביא את יחסי ישראל-ארה"ב עוד שלב קדימה ולעבוד יחד כדי שאם יתגלעו מחלוקות נפעל לפתרן במהירות ובכבוד".

הילארי קלינטון אמנם מאמינה בפתרון שתי מדינות לשני עמים, למרות כל הקשיים, אבל כנשיאה תתנגד לכל ניסיון לכפות על ישראל פתרון, גם לא של מועצת הביטחון של האו"ם, ותמשיך לתמוך רק במו"מ ישיר.

קלינטון עדיין מאמינה שישראל, ארה"ב והעולם בטוחים יותר לאחר חתימת הסכם הגרעין עם איראן (היא תמכה בהסכם), אך מבטיחה לא לבטוח באיראנים, לנקוט מדיניות חוסר אמון ופיקוח חמור, ולהלחם במימון האיראני של הטרור הפלסטיני וזה של חיזבאללה עד כדי חידוש הסנקציות על איראן והפעלת כוח אם לא יהיה מנוס.

טד קרוז

הבטחות טד קרוז:

גם המועמד מטקסס, מספר 2 במירוץ הרפובליקני, יבטל ביום הראשון לכהונתו את הסכם הגרעין עם איראן, "אני אקרע את ההסכם לגזרים, וארה"ב תאכוף מחדש סנקציות על איראן", הבטיח למשתתפ]י ועידת איפא"ק".

לאחר מכן - עדיין ביום הראשון בתפקיד הנשיא, אם ייבחר, יחל בתהליך של העברת השגרירות האמריקנית לירושלים.

בנושא הפלסטיני מבטיח קרוז, ש"אם האו״ם ינסה להעביר החלטה חד צדדית על הקמת מדינה פלסטינית - אני אישית אטוס לבניין האו"ם בניו יורק על מנת להטיל על כך וטו".

קרוז מבטיח להילחם בתנועת החרם נגד ישראל. "כל מי שיתמוך ב-BDS, כולל אוניברסיטאות, יאבד כל מימון פדראלי".

לסיכום, "אתייצב ללא סייג עם מדינת ישראל", הבטיח קרוז.

ג'ון קייסיק

הבטחות ג'ון קייסיק:

מושל אוהיו חסר הסיכויים הבטיח את מה שכל האחרים הבטיחו מביטול ההסכם עם איראן (התירוץ: ניסוי הטילים שביצעה) ועד הוקעת הטרור הפלסטיני ותנועת החרם נגד ישראל. 

ולסיכום, קייסיק מבטיח "צעדים מעשיים" לחיזוק יחסי ישראל-ארה"ב ולחדד את השותפות הייחודית בין המדינות.

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: AIPAC Conference / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה