התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

סיפור חייו המופלא של החייט היהודי של אלביס פרסלי הסתיים אחרי 100 שנה!
מאת: אבי שלום, ניו אורלינס | פורסם: 03.04.2019 17:29
איך הגיע העבד היהודי היתום ממחנות העבודה הנאציים להיות חייט הצמרת של כל המי ומי של עולם הרוקנ׳רול של שנות הששים והשבעים?

מותו השבוע - בגיל 100! - של ג'וזף שר, חייט צמרת מניו אורלינס, חותם סיפור יהודי מופלא שמתפרס לאורך יותר מחצי מאה, של  מי שהתפרסם כחייט האישי של אליל הרוקנ׳רול הנצחי אלביס פרסלי, ובכך הכתיב אופנה עולמית שסימניה ניכרו בשנות ה-60 וה-70 של המאה הקודמת - ועד היום.

שר הוא ניצול שואה, שהקדיש את עשרות השנים האחרונות של חייו לפעילות בארגונים של ניצולי שואה בארה"ב, מהווה קול חי לשרידי הפליטה.

בימי מלחמת העולם השנייה, שר - יליד העיירה קשפיצה שבפולין - ו-2 אחיו הופרדו מהוריו ו-3 אחיותיו שנרצחו במחנה ההשמדה טרבלינקה. הבנים הצעירים נשלחו ממחנה עבודה אחד לאחר, עד שבמבצע חסר סיכוי הצליחו לברוח. לאחר המלחמה ג׳וזף התחתן ובנו מרטין נולד במחנה פליטים באירופה.

דודה של אשתו, רחל ישראלוביץ' שר, בת לאחת המשפחות היהודיות הראשונות שהתיישבו בניו אורלינס בתחילת המאה שעברה, מימנה את הגעתם של ג׳וזף, אשתו ובנם לארה"ב ב-1949. כאן נולד להם ילד נוסף, ליאופולד.

שר החל לעבוד כחייט - מקצוע שלמד מאביו בילדותו והחזיק בו כל חייו. תחילה התמחה בתפירת מדים לשוערים במלונות, אך משנות ה-60 של המאה הקודמת הפך לשם דבר בדרום ארה"ב לאחר שמפורסמים - בעיקר אמנים - רבים גילו את כשרונו והתלבשו בבגדים שתפר במיוחד עבורם.

בייחוד התפרסם בזכות החליפות הגרנדיוזיות שתפר לכוכב המוסיקה של כל הזמנים אלביס פרסלי. אבל לא רק הוא: כוכבים רבים משנות ה-50 וה-60 לא היו עולים על הבמה בלי שום פריט שאינו מעשה ידיו של החייט הפלאי מניו אורלינס, בהם הפסנתרן האגדי פאטס דומינו.

שר היה גאון ביכולת לקחת פיסת בד ולהפוך אותה לבגד מרהיב, אמרו עליו. מאידך, הוא עצמו התרחק מאור הזרקורים ולא בילה עם לקוחותיו הרבה מעבר לכותלי חנותו המפורסמת שבשיאה עבדו בניצוחו עשרות חייטים.

שר זכה, כאמור, לזיקנה מופלגת ול-3 נכדים.הוא פרש באמצע שנות ה-90 ובילה את שנותיו האחרונות בבית אבות בעיר שהפכה לביתו, ועמד בראש קהילת ניצולי השואה בניו אורלינס שלפעילות מטעמה הקדיש את כל זמנו - מספר את סיפורו, מטיף לזכור ולא לשכוח, לשלום ולא למלחמה. 

הלווייתו התקיימה בבית הקברות היהודי בניו אורלינס.

לכל הכתבות החדשות

צילום באדיבות משפחת שר

הוסף תגובה חדשה