התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

משה רבנו: מסד הקשר היחודי עם ארה"ב
מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 05.11.2016 16:57
מה סוד היחס החיובי המיוחד של רוב הציבור האמריקאי כלפי ישראל, למרות ביקורת שיטתית של הבית הלבן ומחלקת המדינה?

רוב הציבור האמריקאי רואה בישראל מדינה יהודית שאינה מהווה נושא-חוץ בלבד, אלא חלק בלתי-נפרד ממסד ההוויה המוסרית, חוקתית, משפטית, תרבותית ופוליטית של ארה"ב, המבוססת במידה רבה על מורשת משה רבנו: יציאת מצרים, עם הבחירה, חירות האדם, עשרת הדיברות, הארץ המובטחת, וכו'. ארה"ב מקיימת הפרדה בין דת למדינה, אך לא בין דת לחברה.

 

 

השימוש במשה רבנו ובדמויות תנ"כיות נוספות כאב-טיפוס פוליטי נפוץ בארה"ב. לדוגמא, פרופסור תומס סאגרו כתב בספרו, ברק אובמה ונטל הגזע, (2010): "ההקבלה למשה ויהושע, לוחם החירות והאב-המייסד, העניקה מסגרת למערכה של הנשיא אובמה".  בינואר 2000 קיבל הסנאט האמריקאי את הנשיא הנבחר, ג'ורג' בוש, בקריאה: "אנו בטוחים שתנהיג אותנו לפי מסורת יהושע וכלב." ב-14 לינואר 2013 כתב ה"קנזס סיטי סטאר": "מרטין לותר קינג ראה לנגד עיניו את משה רבנו כאשר אמר, בנאומו האחרון, 'אלוהים נתן לי להגיע להר ולראות את הארץ המובטחת.'" הארייט טאבמן, לוחמת מרכזית נגד עבדות השחורים בארה"ב, כונתה "מאמא מוזס".

 

ב-27 ליוני 2005 נימק נשיא בית המשפט העליון בארה"ב את חוקיות הקמת "אנדרטת עשרת הדיברות" על אדמת בנין הקונגרס בטקסס: "ההכרה בהשפעת עשרת הדיברות על מורשתנו מאפיינת את ארה"ב.... מאז 1935 ניצב פסל משה, ובידיו לוחות הברית עם עשרת הדיברות בשפה העברית, באגף הדרומי של בית המשפט העליון, ועשרת הדיברות מקשטות את שערי ודלתות בית המשפט העליון.... מאז 1897 משקיף פסל משה על ספריית הקונגרס. עשרת הדיברות מוטבעות ברצפת הארכיון הלאומי, למרגלות "פסל רוח החוק" במשרד המשפטים ובצמוד לפסל מול בניין רונלד רייגן. משה אף בולט באולם בית הנבחרים [מול מושב היו"ר].... משה היה מעניק-חוק ולא רק מנהיג דתי. לעשרת הדיברות משמעות הסטורית...."

 

לפי סקר גאלופ" מ-27 לפברואר 2015, 76% מהאמריקאים תמכו בהצבת אנדרטת עשרת הדיברות על אדמת בנין הקונגרס בטקסס.

 

ב-29 למרץ 2006 אישר הסנאט של קליפורניה הצעת חוק לפיה "לעשרת הדיברות השפעה רבה – כמו לכל התנ"ך - על הממשל האזרחי ועקרונות המשפט בארה"ב וקליפורניה...." ב-8 לאפריל 2015 חתם מושל ארקנסו על חוק הקמת "אנדרטת עשרת הדיברות" על אדמת בנין הקונגרס במדינה. החוק אושר ברוב מכריע של 72:7 ו-27:3 בבית המחוקקים והסנאט של ארקנסו.

 

פסלי משה רבנו ועשרת הדיברות מוצבים בבתי משפט פדרלים בקליבלנד ואינדיאנפוליס, בבתי המשפט העליון של פנסילבניה, מינסוטה, מישיגן וטנסי, בבתי משפט מחוזיים בקליבלנד, ווסטצ'סטר, פיטסבורג, פורט ווין וג'קסון, בבתי המשפט לערעורים בברוקלין, בספריה הציבורית בבוסטון ובבנין הקפיטול בנברסקה, ועוד.

 

משה רבנו ולוחות הברית היו תמיד חלק בלתי-נפרד מההוויה האמריקאית, ומייצגים את המסד הקבוע של הקשר המיוחד בין ישראל לארה"ב, החשוב יותר משקולים גיאו-פוליטיים משתנים, ומעניק רוח גבית לשיתוף פעולה חסר-תקדים בין שתי המדינות, למרות לחצים נשיאותיים וביקורת שיטתית של מחלקת המדינה, אך עקב רצון הבוחר האמריקאי.

הוסף תגובה חדשה