התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

היופי והאחריות בלהיות יהודי באמריקה
הרב אלחנן פופקו | פורסם: 06.07.2018 15:50
קיים חלק בלהיות יהודי באמריקה שלפעמים שוכחים אותו. להיות יהודים בחברה החופשית של אמריקה זה אומר שמה שאנחנו לא בוחרים בו ולא נלחמים עליו פשוט לא יקרה

להיות יהודי באמריקה זה יפה. במובנים מסוימים זה יפה יותר מהארץ. כשאוכלים כשר באמריקה אוכלים אותו כי בדקנו שהאוכל כשר ולעיתים גם שילמנו יותר כדי לאכול במסעדה כשרה. כשעושים חתונה יהודית באמריקה זה בגלל שבחרנו לעשות חתונה יהודית, ולא בגלל שהיינו מוכרחים ללכת לרבנות לרישום נישואים. כשחוגגים חנוכה עם הילדים באמריקה זה בגלל שאנחנו גאים להיות יהודים—ובגלל שהחלטנו שאנחנו הסוג של בית עם מנורה בפתח, ולא עץ של קריסמס, ולא בגלל שכל המדינה אוכלת סופגניות.

כשצמים כיפור באמריקה זה לא בגלל שכולם עושים את זה או בגלל שזה יום לאומי מאיזשהו סוג, עושים את זה בגלל החשיבות העצומה המיוחסת ליום זה וכחלק מהעם היהודי. זהו יופי שיש בלהיות יהודי באמריקה. גם כשכולם עושים משהוא אחד, אנחנו בוחרים בצורה מודעת לעשות משהו אחר—להיות יהודים.

The High Price of Political Polarization | Rabbi Elchanan Poupko | TEDxLincolnSquare


בחירה זו היא לא דבר מאיליו במדינת ישראל—מדינה יהודית גאה שבה מסורת ישראל הינה מעמודי התווך של החברה הישראלית. זוהי הזדמנות מיוחד שי בלהיות יהודי באמריקה.

אך ישנו חלק אחר בלהיות יהודי באמריקה שלפעמים שוכחים אותו. להיות יהודים בחברה החופשית של אמריקה זה אומר שמה שאנחנו לא בוחרים בו ולא נלחמים עליו פשוט לא יקרה—ואף ילך לאיבוד. דברים בסיסיים כמו מסורת ישראל ואף היהודות עצמה של ילדנו לא יקרו אם לא נבחר בזה בצורה אקטיבית.

מחקרים על הקהילה היהודית באמריקה מראים כי שיעור נישואי התערובת בקרב יהודים שאינם אורתודוקסים עומדים על  כ80% (!) . הסיכוי שיש ליהודים שלא שולחים את ילדיהם לבית ספר יהודי ולא שומרים על אורח חיים שבו יהדות ומסורת הינם במרכז החיים שלהם, לראות נכדים יהודים נמוכים בעשרות אחוזים של אלו שגרים בארץ.

שאלה זו היא לא רק במישור של דת ומסורת, היא גם במישור של הקשר שלנו למדינת ישראל. הפופולריות של תנועת הBDS הולכת ומתרחבת בקרב בני נוער יהודים. בני נוער יהודים שעומדים בקמפוסים וקוראים לחרם כללי על ישראל זה כבר לא מראה נדיר.

נכון, אין אפשר לדעת איפה ומה בדיוק יגרום לילד להחליט על צעד שכזה, אבל מחקרים מראים כי הדבר קשור מאוד לזהות היהודית וחינוך יהודי שלנו כילדים. אם נחליט שהמחויבות שלנו לעם היהודי ולמדינת ישראל הם במקום גבוה בסולם העדיפויות שלנו אז יש סיכוי שנעביר את זה גם לדור הבא ואם לא יש סיכוי גבוה שנראה את הדור הבא של ישראלים בארה''ב גדלים להיות כמו ג'רמי בן עמי, מייסד ג'י סטריט, נטלי פורטמן ועוד ישראלים אמריקאים שמחזקים את הדהלגיטימציה של ישראל. מה שבטוח שאין שום דבר שמובן מאיליו. אין סטטוס קוו.

אז מתי הזמן להתחיל להשקיע? עכשיו. הורים שקמים כשהילדים כבר בקולג' מוצאים את עצמם במאבק כמעט בלתי אפשרי.

להיות יהודי באמריקה זה דבר מקסים ויפה, אבל זה בא עם המון אחריות והמון השקעה. אנחנו יכולים לבחור איזה וכמה יהדות לתת למשפחות שלנו, אבל עם לא נבחר לתת הרבה מאוד ובצורה ברורה ומחושבת קשה לומר שזה לא יאבד עם עוד המון דברים שאנחנו מנסים להנחיל למשפחה שלנו. תהיו חזקים. חזקו ואמצו!

 

הרב אלחנן פופקו הוא נשיא אגודת איתן, רשת יהודית לישראלים אמריקאים.

 

 

הוסף תגובה חדשה